Uluslararası yemek dergisi Chef’s Pencil tarafından yapılan araştırmaya göre, Kore yemekleri Instagram’da en popüler 4. Mutfak haline geldi ve Fransız, Tayland, Çin gibi mutfakları kültür dolu ülkeleri sosyal medyada geride bıraktı.

Chef’s Master, insanların mutfak ile ilgili deneyimlerini çevrimiçi olarak paylaşma yeri olan sosyal medyada hangi ülke mutfağının ve yiyeceklerinin trend olduğunu bulabilmek için İnstagram’ı analiz ettiklerini söyledi.

Dergiye göre sadece “food” etiketi bile 430 milyon gönderide kullanıldı.

Araştırma gösteriyor ki, Japon mutfağı 15.5 milyon gönderi ile birinci sıradayken İtalyan mutfağı 14.7 milyon ile ikinci sırada, Hint mutfağı 8.5 milyon ile üçüncü sırada ve Kore mutfağı ise 7.5 milyon ile dördüncü sırada. Ülkemizin mutfağı ise 1 milyon gönderi ile on beşinci sırada yer alıyor. Özellikle kimchi tüm dünyada yaygınlaşmaya devam ediyor. Kore yemek kültürü ile yemek alışkanlıkları ilgili önceki yazıların linkini tıklayabilirsiniz.

Dergi, “Kore yemekleri gibi bazı Asya yemekleri gurmelerin özlemini başlattığı şeyi sunuyor; bir deneyim. Bu sadece beslendiğiniz yiyeceklerle ilgili değil, deneyimin kendisi de aynı derecede önemli.” Dedi. “Ve belki de Parazit filminin büyük başarısı, tüm dünyanın gözlerini Kore’ye ve sunduğu diğer pek çok şeye çevirmesine yardımcı oldu.”

Dergi Asya yemeklerinin Batı yemeklerinden daha sağlıklı olduğu için ün kazandığını ekleyerek, sağlık bilincine sahip Y ve Z kuşağın (1980’lerde ve 2000’lerin başlarında doğanlar) için “Sadece sağlıklı olmakla kalmayıp aynı zamanda onları daha iyi, sağlıklı gösteren ve sağlıklı yemek seçimlerinden dolayı övünmelerini sağlayacak yemekleri İnstagram’a yüklemeyi seviyorlar.” diye ekledi.

KoreGaziHaber- Halilcan Topçu