Kore Vatandaşlığına Geçenlerin Sayısı 200.000’den fazla

Kore’de şimdiye kadar 200.000’den fazla yabancı Kore vatandaşlığına geçmiş. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Kore vatandaşlığına kabul edilen, ilk 1957’de Tayvan doğumlu ve ismini Son Il-seung ismini alan kişiden, 2000 yılına kadar yılda ortalama 33 yabancı Kore vatandaşlığına geçmiş.

2000 yılından sonra, özellikle 2002 Dünya Kupası maçından sonra hızlı bir şekilde artış görüldü ve kültürlerarası evlilikler arttı. Daha fazla yabancı iş yapmak ya da okumak için Kore’ye geldi ve Kore vatandaşlığına geçti.

Son 10 yılda, Kore vatandaşlığına geçenlerin sayısı her yıl ortalama 11.000 kişi olmuş.

Vatandaşlığa Geçme Kuralları zorlaştırıldı

    Bu arada Adalet Bakanlığı, sahte evliliklerle ve suistimallerin önüne geçmek için vatandaşlığa kabul kriterleri zorlaştırdı. Adalet Bakanlığı’na göre Kore vatandaşlığına geçmek isteyen yabancıların başvuruda bulunmadan önce belirli bir süre Kore’de kalıcı olarak ikamet etmek zorundalar.

    Korelilerle evli olan yabancılar, en az üç yıl Kore’de yaşamış olması ve 3 yıl boyunca da boşanmamış ve en az kesintisiz bir yıl daimi Kore’de ikamet etmek zorunda. Yabancıların Korece dil sınavını da 4.seviyeyi bitirmiş olması gerekiyor.