Kore, Sonbaharda Normal Eğitime Geçmeyi Planlıyor

Kore Milli Eğitim Bakanlığı tüm öğrencileri sonbaharda okula normal eğitime geri getirmeyi planlıyor ama bunun için aşılanma oranlarının da yüksek olması gerekiyor.

Aşı Oranına Bağlı

Koreli uzmanlar, okulları tam kapasite ile yeniden normal eğitime açmadan önce nüfusun yüzde 50’sinden fazlasının aşılanması gerektiğini söylüyor.

Kore’de eylül ayında okulların açabilmesi için, vatandaşların yüzde 50’den fazlasının en az bir kez Temmuz veya Ağustos’a kadar aşı olması ve en az yüzde 30’unun iki kez aşılanması gerekiyor.

Kore Merkezi Hastalık Kontrol Merkezine göre, ülke genelinde yaklaşık 3,7 milyon kişi veya toplam nüfusun yüzde 7,2’si Perşembe günü itibariyle bir kez aşılanmış durumda. Hükümetin senaryosuna göre, yılın ilk yarısında 13 milyon kişiye ilk aşı dozu vermek var.

Aşı Olana İzin

Bu oranların bir an önce artması ve aşıyı teşvik için Kore’nin Samsung, LG ve SK gibi bazı büyük şirketleri, çalışanlarına Covid-19 aşısı yaptıranlara üç güne kadar ücretli izin verme kararı aldı. Yani üç gün bizdensin diyor.

Aşı oldukları gün izinli olmalarının yanı sıra ekstra olarak; Samsung 1 gün, LG 2 gün, SK 2 gün, Naver 1gün ve NHN oyun şirketi personeline iki günlük izin vereceğini açıkladı.