Pandemide ikinci dalgaydı üçüncü dalgaydı derken Kore’de dördüncü dalga başladı. Sağlık yetkililerine göre Kore şu anda COVID-19 pandemisinin dördüncü dalgasını yaşıyor. Salı günü günlük vaka yükü koronavirüs salgınından bu yana ikinci en yüksek seviyeye ulaştı.

Buna cevaben yetkililer, Seul ve çevresindeki büyükşehir bölgesi için mevcut sosyal mesafe seviyesini korumaya karar verdiler. Ancak mevcut yükselişin devam etmesi halinde yakın zamanda en yüksek seviyeye çıkarılabileceği konusunda uyardılar.

Üçüncü enfeksiyon dalgası, zirveyi 24 aralıkta 1.240 vaka ile görmüştü. Salı günü ise o zamandan bu yana en yüksek 1.212 yeni vaka bildirdi.

İşin Sırrı Aşıda mı?

 Kore’nin açıkladığı resmi rakamlara göre, 75 yaş ve üstü kişilerin yaklaşık yüzde 82’si Salı günü Pfizer aşısı ile iki kez aşılandı. Kore’nin 51 milyon insanının yüzde 30’u, en az bir dozu ile aşılanmış. iki doz aşı olan yani tamamen aşılanmış olan Korelilerin yüzdesi yüzde 10’du.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), yaş grubuna göre virüsün 20’li ve 30’lu yaşlarında, sosyal olarak aktif ve çoğu henüz aşı aşısı olmamış kişiler arasında yayıldığını söyledi.

Vakaların %85’i yoğun nüfuslu Seul metropol bölgesinde yoğunlaşıyor. Bu çerçevede hükümet, büyükşehir bölgesinde mevcut sosyal mesafe önlemlerini 14 Temmuz’a kadar bir hafta daha uzatmaya karar verdi. Yine de koşullara bağlı olarak en güçlü seviyenin uygulanabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Başbakan Kim Boo-kyum, COVID-19 müdahale ekibi toplantısında yaptığı açıklamada, “Mevcut durumu iki veya üç gün içinde kontrol altına alamazsak, en güçlü sosyal mesafe kurallarını uygulamayı gözden geçireceğiz.” Dedi.

Kore’de En Güçlü Pandemi Kuralları Nasıl?

Kore’de en güçlü sosyal mesafe kuralları ise bizimkilere biraz benzer. 3’ten fazla kişi akşam 18.00’dan sonra toplanamıyor. Restoranlar, kafeler ve barlar akşam saat 22.00’a kadar açık. Sinema, internet kafe, kulüp gibi eğlence işletmeleri de bu süre boyunca kapalı.

Sağlık ve Refah Bakanlığı, Hongdae ve Gangnam da dahil olmak üzere gençlerin sıklıkla ziyaret ettiği bölgelerde fazladan test merkezleri kurarak 20’li ve 30’lu yaşlarındaki insanlara önleyici testlerini genişleteceğini söyledi.

Bakanlık, koronavirüs semptomları yaşamayanlar da dahil olmak üzere, o yaş grubundaki kişilere şiddetle test yapılmasını tavsiye etti. Ayrıca, metropol bölgesindeki şirketlere evden çalışma düzenlemelerini genişletmelerini tavsiye etti.

Hükümet ayrıca mesafeli önlemleri ihlal eden işletmecilere karşı “sıfır tolerans politikası” konusunda uyardı. Kuralları ihlal eden bir işletmenin derhal 10 günlük bir askıya alınacaklarını söyledi.

Bu arada tıp uzmanları, mevcut durumu kontrol etmek için daha güçlü önlemlere ihtiyaç duyulduğu konusunda ısrar ediyor. Ülkenin yaz tatili sezonu ve asemptomatik hastalar arasında yayılan oldukça bulaşıcı Delta varyantı göz önüne alındığında önümüzdeki haftalarda COVID-19 vakalarında patlayıcı bir büyüme görülebileceği endişelerini dile getirdi.

Döneminde Çok Kültürlü Ailelere Destekte Neler Yapıldı?

Kore’de çok kültürlü ailelere yardımcı olan pek çok merkez mevcut. Bunlardan birisi de Seul’deki Dongdaemun Sağlıklı ve Çok Kültürlü Aile Destek Merkezi. Bu merkez, 2006’dan beri çok kültürlü aileler için çeşitli destek programları sunuyor.

Merkezin yönetici direktörü Han Mi-young, Korea Times Gazetesine verdiği demeçte, “2005’te açıldığında, ben dahil sadece dört çalışan vardı.” dedi. “Merkez başlangıçta buraya yerleşmekte zorluk çeken evli göçmen kadınları desteklemek için kurulmuştu. Sonrasında yavaş yavaş çok kültürlü ailelerin diğer ihtiyaçlarını karşılamaya başladı.” Dedi.

COVID-19 pandemisinin başlangıcından bu yana merkez, çevrimiçi olarak çeşitli programlar yürütüyor. Özellikle pandemine birçok kişinin sosyal aktivitelerini kısıtlandı. Han, pandemi döneminde bile, merkezin faaliyetlerini askıya almadı ve bu nedenle kullanıcılardan olumlu eleştiriler aldı.

Bu katkı nedeniyle merkez, 20 Mayıs’ta çok kültürlülük konusunda farkındalık yaratmak amacıyla 2007 yılında Kore’de oluşturulan “Birliktelik Günü” olarak bilinen Başbakanlık Takdir ödüllerinden birini aldı.

Takdir ödülleri, yabancı uyrukluların yerleşimini ve sosyal entegrasyonunu desteklemeye katkıda bulunan kurumlara verilmekte. Ülke çapında 246 sağlıklı aile ve çok kültürlü aile destek merkezinden üçü bu ödülü aldı.