Malum Kore’nin nüfusu hızla yaşlanıyor ve öğrenci sayısı her  geçen yıl azalıyor. Bununla alakalı daha önceki haber için yazının üzerine tıklayabilirsiniz. 2060 yılına gelindiğinde , Kore nüfusunun yüzde 40’ından fazlasının 65’in üzerinde olması bekleniyor.

 

Ülke nüfusunun 2050’de %13 oranında daralması öngörülüyor . Bu demografik değişim ve genç nüfusun hızla azalması okulların ve üniversitelerin kapanmasına ve ayrıca üniversite kabul kontenjanlarında azalmaya neden oluyor. Üniversitelerde toplam kayıtlı 3.4 milyon öğrenci bulunuyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre bu yıl ilkokul birinci sınıfaa 124.000 öğrenci kayıt olacak. Kore’de önceleri her yıl 400 bin çocuk doğarken şimdilerde 300 binin altına indi. İstatistik Kore verilerine göre üniversite çağındaki nüfus önümüzdeki beş yılda yaklaşık 152.700 azalacak. Üniversite sınavına giren öğrenci sayısı 2019’da 526.267’den 2024’te 373.470’e düşecek. Üniversiteler kayıt kontenjanlarını korumak için taban puanları indiriyor.

 

Üniversitelerin öğrenci bulamamaktan kayıtlar için taban puanlarını aşağılara çekmesine uzmanlar karşı çıkıyor. Puanları ve eğitim kalitesini düşürmek yerine ya üniversite o bölümü kapatsın da yabancı öğrenci alarak aradaki farkı kapatsın düşüncesindeler. Yabancı öğrencilerin kalıcı çözüm olmadığını da söyleyenler var.

 

Kore’de 150 binden fazla yabancı öğrenci var. Yabancı öğrenci sayısı da her yıl hızla artıyor.  Dünyada ilk 500 de 16 üniversitesi bulanan Kore’de eğitimin kalitesinden ödün verilmemesini isteyenler çoğunlukta. Sadece diploma için üniversite okunmasın isteniyor. Hatta Öğrencilerin tercih etmeği veya sınıf açılamayacak kadar öğrencisi olan bazı üniversiteler ve fakülteler öğretim görevlilerin maaşlarını karşılayamacağı gerekçesiyle kapanmaya başladı. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde 20’den fazla üniversitenin kapanacağı tahmin ediliyor.

 

Yıllık 300 bin doğuma göre mezun olan sayısının da o kadar olmadığını siz de fark ettiniz. Çünkü Korelilerin çoğu çocuğunu ABD, Çin, Japonya, Kanada veya Avrupa’da okutmayı tercih ediyor. Sadece bizim buradan örnek verecek olursak; 2017’de Kanada’da 23.050 Koreli öğrenci varmış. 2018 kayıtlarına göre de  36.800’e ulaşmış.