Güney Kore İran ticareti

Koreli perakendeciler Ortadoğu’daki varlığını genişletmeyi hızlandırdı. THAAD Füze savunma sistemi yüzünden Seul ve Çin arasındaki diplomatik sıkıntı ve baskılar yeni pazar arayışına itti.

Güney Kore İran ve Ortadoğu Pazarına Giriyor.

Koreli KOBİ’ler, helal gıda piyasasına da girime planları yapıyor. Özellikle Orta Doğu ve Güneydoğu Asya pazarları hedeflerinde.
Ülkenin en büyük indirim zinciri operatörü E-Mart Inc, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın en büyük perakende grubu Fawaz Alhokair ile önümüzdeki yıl başkentte altı tane Scentence kozmatik mağazası açmak üzere sözleşme imzaladı.

Kore’nin İran’da ilk mağazası


Güney Kore’nin en büyük market zinciri C&U’nun işletmecisi olan BGF Retail Co., İran’da ilk yerel mağazasını, ilk yurt dışı şubesi açtı.

Koreli perakendeciler Ortadoğu’daki varlığını genişletmeyi hızlandırdı. Füze savunma sistemi yüzünden Seul ve Pekin arasındaki diplomatik sıkıntı ve baskılar yeni pazar arayışına itti. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Federasyonu (KOBİ)ler, helal gıda piyasasına girişme planları yapıyor. Özellikle Orta Doğu ve Güneydoğu Asya pazarları hedeflerinde. Ülkenin en büyük indirim zinciri operatörü E-Mart Inc, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın en büyük perakende grubu Fawaz Alhokair ile önümüzdeki yıl başkentte kozmatik mağazası açmak üzere bir sözleşme imzaladığını söyledi.

 

İran Kozmetikte büyük bir pazar alanı

 

Bir araştırma firması Euromonitor tarafından yapılan bir ankete göre E-Mart, bölgenin güzellik piyasasının boyutunun 2015 yılında tahmin edilen 18 milyar dolardan 2020’de 36 milyar dolara iki kat artması beklendiğini söyledi. Koreli firmaya göre, diğerlerinin yanı sıra Suudi’nin kozmetik pazarının son yıllarda yıllık büyümenin ortalama yüzde 15’ini yayınladığı biliniyor. E-Mart bu yıl içerisinde yani 2018 yılına kadar Suudi Arabistan’da altı tane Scentence mağazası açmayı planlıyor.

Güney Kore’nin en büyük market zinciri CU’nun işleticisi olan BGF Retail Co., İran’da ilk yerel mağazasını, ilk yurtdışı şubesi açtı. Şirketlerin Ortadoğu piyasasına derinlemesine dokunma hareketi, Pekin’in Seul’ün ABD Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunması (THAAD) sisteminin kurulumuna yönelik ekonomik misilleme karşısında Çin’de bir dizi aksilik yaşadıktan sonra geldi. E-Mart, bu yılın başlarında, Çin’deki hipermarket mağazalarını, kayıpların genişlemesi ve iş ortamının kötüleşmesi nedeniyle, ülkeye ilk girdikten 20 yıl sonra Taylandlı bir şirkete sattı.

Sırada Koreli Lotte var

Güney Kore’nin beşinci büyük holdingi Lotte, indirimli mağaza zinciri Lotte Mart’ı komşu ülkeden çekme kararı aldı ve iş için bir alıcı aramaya başladı. Uzmanlar, yerel perakendecilerin en son THAAD çıkışını, dünyanın 2 numaralı ekonomisine büyük ölçüde dayanan iş portföylerini çeşitlendirmek için bir fırsat olarak görmeleri gerektiğini söylüyorlar. Bir endüstri yetkilisi, “Çin’in misilleme ve dünyadaki korumacılığın artması karşısında, Güney Kore firmaları eski ortaklarına güvenemezler” dedi.

 

Bu fotoğraf, Güney Kore’nin en büyük market mağazası zinciri CU’nun işletmecisi olan BGF Perakende Şirketi, İran’ın Tahran’daki yeni mağazasını 20 Kasım 2017’de açılış günü alışveriş alanlarıyla dolaşarak gösteriyor.