Güney Kore'de Yemenli mülteci krizi

Güney Kore’deki ‘Yemenli Mülteci Krizi’ Büyüyor. Jeju Adası’na gelen  ‘Yemenli Mülteci Krizi’ Büyüyor.Ülkelerinde iç savaştan dolayı Jeju Adası’na sığınan 549 Yemenli’nin mülteci Kore halkının tepkisini çekmiş ve geri gönderilmeleri için 430 bin imza toplandı. Yemenli mültecilerin sınır dışı edilmesi yönünde bir protesto yürüyüşü düzenlendi.

Yemenilerin Kore’de, özellikle kadınlar için “sorun yaratacağını” düşünüyorlar. İnsanların kaygıları da her geçen gün artıyor. Açıkça ırkçı ve İslamofobik bir korkuya dönüştüğü yönünde haber ve yorumlar var. Yemenli sığınmacıların yüzde 91’i erkek. “Yemen’de kadın haklarının bulunmadığını ve kültürlerinde de kadınlara karşı cinsel şiddete izin verdiğini düşünüyorlar.

Bu mülteci krizinde Korelilerin İslamofobisi net bir şekilde görülebiliyor. Korelilerin Müslümanlardan korkmaları da gayet normal. Tanıdık bazı Koreli dostlar da özelden bize sorular soruyor.  Yemenliler neden yakın İslam ülkelere veya Türkiye’ye gitmediler de Kore’ye kadar geldiler?  Başka İslam ülkeler onları almıyorlar mı veya almak istemiyor mu? İslam’da kadın hakları, Cihad, terör, İS ve İŞİD  gibi konularda sorularla muhatap oluyoruz.

Şehirlerde yapılan gösterilerde  “Lütfen tüm Yemenileri sınır dışı edin”. “Bu ülke bir zamanlar İslam’dan etkilenecek mi?” “Kore artık güvenli bir ülke olmayacak.” Lütfen, yalvarıyorum Sayın Başkan. ”  pankartları yer aldı.