Güney Kore'de rüşvet

Güney Kore’de rüşvet cezasız kalmıyor! Eski Adalet Bakan Yardımcısı Kim Hak-ui, ticari iyilikler karşılığında rüşvet kabul ettiği için 30 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Seul Yüksek Mahkemesi geçen yıl açıklanan bir alt mahkeme kararını bozdu ve cezayı onadı.  Karar Kim’i delil eksikliği ve zaman aşımı nedeniyle tüm suçlamalardan temize çıkarıyordu.

2013’te adalet bakan yardımcısı olarak görev yapan Kim, yerel bir geliştirici olan Yoon Joong-chun tarafından 13 kez düzenlenen cinsel içerikli hizmetler ve 2006’dan 2008’e kadar Yoon ve diğer iş adamlarından rüşvet almakla suçlandı.

Mayıs 2011’de sona eren sekiz yıl boyunca, Choi soyadına sahip başka bir iş adamından yaklaşık 52 milyon won (46.000 $) değerinde rüşvet almakla suçlandı.

Geçen yıl Kasım ayında, Seul Merkez Bölge Mahkemesi, delil yetersizliğinden ve bazı suçlar için zaman aşımı süresinin çoktan sona ermesinden dolayı Kim’i tüm suçlamalardan akladı.

Ancak temyiz mahkemesi, Kim’i rüşvet suçlarından bazılarından suçlu buldu, onu 2 1/2 yıl hapis cezasına çarptırdı ve 5 milyon won para cezası ve kefalet için 43 milyon won para cezası verdi. Eski bakan yardımcısı, kararın hemen ardından gözaltına alındı.

Dava, 2012’de Yoon’a yapılan zina soruşturması sırasında bir video klibin sızdırılmasının ardından gün ışığına çıktı. Videoda, aralarında Kim olduğu ortaya çıkan özel bir malikanede düzenlenen özel parti kayıtları ele geçirildi.

Kim videoda kendisinin olduğunu reddetti, ancak mahkeme iddiayı kabul etmedi. Savcılar, iddiaları 2013’te ve 2014’te tekrar olmak üzere iki kez soruşturdu, ancak herhangi bir suçlamada bulunmadılar. Bu sebeple rüşvet iddiaları daha da güçlenmiş oldu.

Soruşturma, Adalet Bakanlığı bünyesindeki hakikat komisyonunun tavsiyesi üzerine geçen yıl Mart ayında yeniden başlamıştı. Sonuç olarak da 30 aylık bir mahkumiyet ile sonuçlandı.

Güney Kore’de rüşvet yaygın sayılabilecek düzeyde. Bununla birlikte Güney Kore’de rüşvet için verilen cezalar ve yaptırımlar da oldukça üst seviyede.

İşte daha önce haberini yaptığımız rüşvet, yolsuzluk ve cezaları: