Kore uydu gonderiyor

Güney Kore yeni bir orta ölçekli uydu gönderiyor. Güney Kore ICT Bakanlığı Cuma günü açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre Mart ayında yeni bir uydu göndermeyi planlıyorlar. Gönderecekleri uyduyu da fırlatma için Kazakistan’a gönderdiklerini açıkladı.

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, 500 kilogramlık alçak dünya yörünge uydusu Pazar günü Kazakistan’ın Baykonur Kozmodromuna ulaşacak. 20 Mart’ta gerçekleşecek fırlatma öncesi bir dizi kontrollerin yapılması bekleniyor.

Fırlatma gerçekleştikten sonra orta büyüklükteki uydu, bir Rus Soyuz roketi ile 500 kilometre yüksekliğindeki bir yörüngeye uçacak.

Fırlatılan Güney Kore uydusu dünya yörüngesinde yerini aldıktan sonra coğrafik gözlemler yapacak. Özel olarak Kore‘de üretilmiş bir görüntüleme sensör sistemi ile donatılmış uydunun görevi özel gözlem videoları göndermek. Gönderilecek uydu, son 10 yılda artan doğal afetlerle ilgili olarak arazi ve su kaynaklarını tarayacak. Aynı zamanda doğal afetlerle mücadeleye yardımcı olmak için kullanılacak.

Hükümet, bu proje için 2015’ten bu yana toplam 157.9 milyar won (143.8 milyon $) bütçe ayırdı ve kullandı.

Bakanlık ayrıca yeni uydu gönderim planları olduğunu da açıkladı. 2025 yılına kadar dört tane daha orta büyüklükte uydu geliştirmek için özel şirketlerle işbirliği yapacaklarını açıkladılar.