Güney Kkore işsizlik oranları pandemide çok arttı.

Güney Kore işsizlik rakamları son 22 yılın en yüksek değeri olarak açıklandı. Açıklanan son verilere göre Güney Koreli şirketler geçen yılda pandemide işten çıkarmaları elinden geldiğince önlemeye çalıştı. Ancak buna rağmen ülkenin son 22 yıldır işsizlik açısından en kötü yılını yaşamasını engelleyemedi.

Kore İstatistiklerine göre, 2020’de istihdam edilen insan sayısı geçen yıl 26,9 milyona yükseldi. Oteller ve restoranlar istihdamı kısarken, bir önceki yıla göre işe alım oranları 218.000 düşüş gösterdi. Güney Kore tarihinde kayıtlara geçen en büyük yıllık iş kaybı ise 97-98 Asya mali krizinde yaşandı. Bu krizin ülke ekonomisine zararı ise 1,27 milyon iş kaybıydı.

Maliye Bakanı Hong Nam-ki, ekonomiyle ilgili bir hükümet toplantısında, “Pandeminin iş piyasası üzerindeki kalıcı etkisi ve baz etkisi ışığında, işgücü piyasasının Şubat ayına kadar durgun kalması bekleniyor…” dedi.

Aralık ayında, Güney Kore işsizlik sayısı 628.000 kayıpla Şubat 1999’dan bu yana en keskin düşüşü gördü.

Kore İstatistik Kurumu’nda kıdemli bir yetkili olan Jeong Dong-myeong, bu düşüşün sebebini açıkladı. Hükümetin sosyal mesafe kurallarına uymak zorunda kaldıkları için otel ve restoranlarda işten çıkarmalara bağladı. Kısıtlamalar, virüs vakalarının yeniden canlanmasının ardından Aralık ayı başlarında Seul metropol bölgesinde beş kademeli sistemdeki ikinci en yüksek seviye olan Seviye 2.5’e yükseltildi.

Jeong bir basın brifinginde, “Bütün yıl boyunca, yüz yüze hizmet sektörleri daha fazla iş kaybına uğradı ve geçici işçiler, genç yetişkinler ve 30’lu yaşlarındaki kişiler dayak yedi.” dedi.

Güney Kore İşsizlik Oranı Yaşlıları da Kapsıyor!

60 yaş ve üzeri olanlar dışındaki tüm yaş grupları iş kayıplarının en büyük kısmını oluşturdu.

Zor durumdaki işgücü piyasası, ekonominin 2020’de yirmi yılı aşkın süredir en zayıf büyümesinin ardından bu yıl hızlı ihracat ve canlandırıcıda güçlü bir şekilde toparlanacağını tahmin eden hükümet için bir endişe kaynağıdır. Ürün, geçen yıl yüzde 1,1’lik daralmaya karşılık 2021’de yüzde 3,2 büyüyecek.

Kore Gümrük Servisi’nin Pazartesi günkü verilerine göre, ülkenin ihracatı Ocak ayının ilk 10 gününde yıllık bazda yüzde 15,4 düşüş gösterdi.

Uzmanlar, işgücü piyasasının görünümünün belirsiz kaldığını söylüyor.

Seul Ulusal Üniversitesi’nde bir ekonomist olan Kim So-young, “İmalat ve bilgi teknolojisi gibi bazı endüstrilerin ekonomik göstergeleri iyileşme gösteriyor, ancak COVID-19’dan kaynaklanan belirsizlikler nedeniyle endüstrilerin acil istihdam eylemleri olası değil.” diye ekledi.

Kore Kalkınma Enstitüsü’nde araştırmacı olan Lee Jong-kwan’a göre, iş piyasasında iyileşme, ülke COVID-19’a karşı aşı yoluyla bağışıklık kazanana kadar görülmeyecek.

“Şirketler ancak yüz yüze hizmetlerine devam edebilecekleri ve sürü bağışıklığı oluştuğunda insanlar tüketim faaliyetlerini artıracaklarından en erken bu yılın ikinci yarısında yeniden canlanacak.” dedi.

Buradaki sağlık yetkilileri, sağlık çalışanları ve yaşlı bakımı tesislerinde yaşayanlar dahil olmak üzere öncelikli gruplar için Şubat ayı sonlarında aşı uygulamasına başlamayı planlıyor. 19 ile 49 yaşları arasındakiler Eylül ayının başlarında aşı olabilirler.

Hükümet, savunmasız gruplara verilen desteği genişletirken, bu yıl iş yaratma projeleri yürütmek için can atıyor.

Maliye bakanı istihdamın istikrara kavuşturulması için ayrıntılı tedbirler açıkladı. Kamu kurumlarının bu yılın ilk yarısında yeni çalışanlarının yüzde 45’inden fazlasını işe alacağını söyledi. Bu tarz tedbirlerin Kore’de işsizlik oranına etki edeceğini belirtti.

Hong, “Ülke ilk yarıda kamu kurumlarında yeni çalışanların yüzde 45’inden fazlasını işe alacak ve bu ay yaklaşık 22.000 stajyer işe alma sürecini hızlı bir şekilde başlatacak.” dedi.

Güney Kore İşsizlik Oranını Düşürme Planları

Hükümet ayrıca, ilk çeyrekte mali harcamalarla oluşturulan pozisyonlar için 830.000 kişiyi, sosyal hizmet ve refah hizmetleri sektörlerinde 28.000 kişiyi işe almayı planlıyor.

Gelecek vaat eden teknolojiye odaklanan girişimlerde yeni işler yaratmayı amaçlayan hükümet, 2022 yılına kadar hükümet kredileri, kredi garantileri ve yatırımları içeren bir finansman kombinasyonunda 3 trilyon won (2.74 milyar $) güvence altına alacak. teminat.

Hong, “Bu planın yaklaşık 3.000 girişime fon sağlaması ve yaklaşık 20.000 iş yaratması bekleniyor.” dedi.

Silikon Vadisi’nden ilham alan bir girişim fonu yöntemini kullanmak için hükümet, bu yıl içinde Girişim Yatırımı Teşvik Yasası’nı revize ederek, kredi verenlerin ön alım hakları karşılığında girişimlere düşük faizli fonlar sağlamasına izin verecek.