Güney Kore dron taksi

Güney Kore Drone Taksi Uçuşlarını Seul’da Başarıyla Tamamladı

Güney Kore drone taksi test uçuşlarını Seul’da Han nehri üzerinde gerçekleştirdi. Test aşamasında olan uçuşlarda insan kullanılmadı. Normal bir insanın ağırlığına eşdeğer bir yükle yapılan uçuşlar başarıyla gerçekleştirildi.

Kore Ulaştırma Bakanlığı ve Seul Büyükşehir Hükümeti ortaklığında yürütülen test uçuşları Han Nehri kıyısında Yeouido Park’ta yapıldı.

Kullanılan dronlar, Kore’nin aksine aslında Çin yapımı. Çinli hava taksi üreticisi Ehang firmasına ait olan dronların modeli EH216. K-dron sistemi ile yapılan uçuşlar, birden fazla insansız hava aracının güvenli uçuşunu destekliyor. Aynı zamanda dron teslimatı ve taksi hizmetlerinin de bir arada çalışmasını sağlıyor.

Güney Kore Drone Taksi Uçuşları Başlıyor!

Han nehrinde yapılan drone taksi test uçuşlarında, 6 drone taksi uçuş gerçekleştirildi. İnsan taşıma, hava trafik analizi, paket taşıma ve teslimi gibi farklı testler başarıyla tamamlandı. Kaldı ki drone taksi test uçuşları Güney Kore’de ilk değil. Daha önce de Gangwon-do Eyaleti, Incheon ve Yeongwol-gun ilçelerinde drone taksi uçuşları yapılmıştı. Bu şehirlerin ardından drone taksi test uçuşları Seul’da ilk kez yapılıyor.

Tüm bu çalışmaların ışığında Güney Kore 2025 yılını drone taksi kullanımı için milat olarak belirlemiş durumda. Daha da önemlisi drone taksi operasyonunu yönetecek trafik yönetim sisteminin de 2025’te hazır olması bekleniyor.

Güney Koreli yetkililer, elektrikle çalışan dikey iniş ve kalkış yapabilen drone taksiler ile şehrin trafik sıkışıklığına çözüm getirmek istiyorlar. Şehrin en yoğun merkezlerinde 50 km’lik bir alanda yapılacak sürüşlerle bunu gerçekleştirmeyi umuyorlar. Çünkü drone aksi uçuşu ile otomobille yapılacak 1 saatlik seyahat 20 dakikaya kadar inebiliyor. Bu süre şehir trafiğinde çok büyük fayda sağlayabilecek bir etken gerçekten… Son olarak Kore hükümeti bu konuda yapılacak detaylı çalışma ile bu tür hizmetleri ticarileştirerek rasyonel bir sistem kurmayı planladıklarını açıkladılar.