Güney Kore covid mücadelesi

Güney Kore Covid Dayanıklılık sıralamasına göre 53 ülke arasında 4. sırada yer aldı. Bloomberg’in hazırladığı dayanıklılık sıralaması dünya genelinde belirli ölçütleri yerine getiren ülkeler baz alınarak yapılmış.

Bu listeye göre Güney Kore Korona virüs salgınına karşı en etkili şekilde mücadele eden ülkeler arasında ilk 5’te yerini almış durumda. Güney Kore Covid dayanıklılık tablosunda % 82,3 oranında bir ortalama ile ile bu başarıyı sağlamış.

Bloomberg’in hazırladığı rapor 10 esas baz ölçümde 200 milyar doların üzerinde olan ekonomileri hedeflemiş ve puanlamış. Virüs salgını sırasında hastalığın büyümesinden, genel ölüm oranlarına, ülke genelinde yapılan testlerden, bu testlerin yetenekleri ve güvenilirlik durumları kadar gözetilmiş.

Sadece bunlarla da yetinilmemiş lokal sağlık sistemlerinin kapasitesi, hastalığın artışı ve hastanelerde yaşanan yığılmalar ve tüm bunların ülke ekonomisine etkileri de belirlenen ana kriterlerin başında geliyor. Hatta pandemi sürecinde vatandaşların evlere kapanması, ruh halleri ve tüm bunların toplumsal yansımaları da göz ardı edilmemiş ve böyle bir liste ortaya çıkmış.

Listenin zirvesinde ise icraatları ile ünlü Jacinda Ardern’in başbakanı olduğu Yeni Zelanda geliyor. Zira hem dünyanın bir ucunda olması, Covid’den en çok etkilenen sektör olan turizme bağlı olmasına rağmen birinci durumda. Çünkü en büyük gelir kaynağı olan Yeni Zelanda, Covid’e karşı toplumsal olarak birlikte hareket ederek ülke sınırlarını hemen kapattılar. Bu sayede %85,5 puanla Covid Dayanıklılık sıralamasında 53 ülke arasında listenin başında yer aldılar.

Hemen arkasından kurallara bağlılıkları ile bilinen Japonya %85 puanla 2. sırada yer aldı. Toplumsal olarak maske kullanımı ve kalabalık ortamlarda bulunmama kurallarına harfiyen uyan Japonlar listenin 2. sırasını hemen kapmış oldular.

Türkiye ise bu listede 30. sırada yer alıyor.

Darısı biz ve bizim gibi ülkelerin başına…

Bloomberg Covid dayanıklılık listesi
Bloomberg Covid dayanıklılık listesi