Güney Kore Kilise

Güney Kore, Covid-19 salgınının hızını yavaşlatmak amacıyla 8 Aralık Salı günü başlayan sosyal mesafe önlemleri, Seul bölgesindeki kiliselerin Noel ayini düzenlemesine izin vermiyor. 

Güney Kore’de beş kademeli olarak uygulanan sosyal mesafe önlemleri, Seul bölgesinde en yüksek ikinci seviye olan 2,5 seviyesine yükseltildi.

Protestan kiliseleri, yasak karşısında ikiye bölündü

Güney Kore Covid-19 önlemleri kapsamında yürürlüğe giren Seviye 2.5 planı, dini kurumlar tarafından düzenlenen yüz yüze etkinliklere sadece 20 kişinin katılımına izin veriyor.  Küçük grup toplantıları ve birlikte yemek yemeyi yasaklıyor. Bazı Protestan kiliseleri bu düzenlemeyi “gerçekçi” bulmuyor. 

Psikolojik ve zihinsel dezenfeksiyon da önemli

Ülkedeki Protestan kiliselerinin en büyük derneklerinden biri Kore Birleşik Hristiyan Kiliseleri (The United Christian Churches of Korea / UCCK). UCCK dini hizmetlerle ilgili Seviye 2.5 tedbirini “gerçekçi olmayan bir düzenleme” olarak nitelendiriyor. 

UCCK, hükümeti, her dini tesisin alanını ve bulaşıcı hastalıkları önleme yeteneklerini dikkate alarak bir kilise ayinine katılabilecek kişi sayısını yeniden düzenlemeye çağırıyor. 

Açıklamada, “(Hükümet), din özgürlüğü ve halkın günlük yaşamını ihlal etmeyen, sıkı denetim hedeflenmiş bir model önermelidir” denildi.

“Sadece sıhhi, fiziksel dezenfeksiyonun değil aynı zamanda psikolojik, zihinsel dezenfeksiyonun da önemini kabul ederek salgın sonrası için hazırlanmalıyız.” 

Çevrimiçi hizmetler cemaatlerin inancını zayıflatmaz  

İnananların katı sosyal mesafe kurallarına verdikleri tepkiler birbirinden farklı. Bazıları gruplar hükümetin kiliselere gereğinden fazla kısıtlama getirdiğini iddia ederken, bazıları virüse karşı mücadelede sıkı kısıtlamalara ihtiyaç olduğu konusunda hemfikir. 

Kore Ulusal Kiliseler Konseyi (The National Council of Churches on Korea / NCCK) Kore’de bir Hıristiyan ekümenik organizasyon. NCCK yetkilisi Son Seung-ho, “Yüz yüze hizmetlerin tamamen yasaklanmasından biz de memnun değiliz. Ancak, çevrimiçi hizmetler cemaatlerin inancını zayıflatmaz ” diyor.   

“Hükümet, her kilise için bireysel yönergeler sağlayamaz. UCCK kendi kiliseleri için kendisi karar veremez. Kiliseler, virüsün yayılmasına karşı savaşmak için hükümet kurallarına uymalıdır ” 

Hükümet daha önce iki haftalık kısıtlamalar uygulamış olsa da, plan Noel ve yıl sonu toplantılarını engellemek için üç hafta boyunca uygulanacak. 

Sağlık ve Refah Bakanı Park Neung-hoo ise Pazar günü düzenlenen basın toplantısında, seviye 2.5 müdahalesinin “sağlık sisteminin çökmesini önlemek” için gerekli olduğunu söyledi.