Güney Kore blockchain sağlık devrimi

Güney Kore blockchain teknolojisi ile sağlık hizmetlerinden yen bir çağ başlatmayı planlıyor. Bu planlama sadece blockchain ile sınırlı değil elbette. Liderliğini kimseye bırakmadıkları 5G teknolojisi, yapay zeka çalışmaları, big data ve endüstri 4.0 gibi diğer bileşenler ve birlikte blockchain ile kurmayı planlıyorlar bu yapıyı.

Çok uzak değil, yakın gelecekte sağlık hizmetlerini daha da iyileştirmek için ulaşabilecekleri en iyi alt yapıyı kurguluyorlar. Bunun için de Güney Kore’deki en büyük sağlık gruplarından biri olan Yonsei hastanesi ile birlikte çalışıyorlar. Yonsei hastanesi teknolojik tüm yapısal sorumluluğu almakla birlikte projeye de liderlik edecek.

Yonsei hastanesinden bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre hedef, kişiye özel ve en uygun tedavi yöntemini geliştirmek ve sunmak. Tüm bunları sunabilmek için de blockchain teknolojisi ile birlikte yapay zeka, 5G teknolojisi ve diğer teknolojileri yenilikçi bir alt yapı ile kullanacaklarını söyledi. Bu sayede kişisel genetik bilgileri ve diğer özel verileri ihtiyaç duyulan tedavi yöntemini belirlemek için kullanacaklarını açıkladı.

Devamında ise, Güney Kore blockchain teknolojisi ile tıbbi kayıtların kalitesi üst seviyeye çıkartılacak. Tabi ki bu veriyi işleyebilecek hastane alt yapıları oluşturulacak. Bu sayede de veri merkezli hastanelerin önü açılacak. Biyosensör ve dijital sinir ağları ile örülü bir hastane inşa etmek artık hayal olmaktan çıkacak.

Bu gelişmelerle birlikte yeni tıbbi teşhis cihazları, yeni tip ilaç çeşitleri ile tam anlamıyla “dijital sağlık devrimi” gerçek olacak. Bunun da öncülüğünü bu büyük proje sayesinde Yonsei Hastanesi üstlenmiş olacak.

Sağlık genel olarak tüm toplumları ortak çalışma alanı. Bir ülke veya toplumda gerçekleşen gelişme tüm insanlığı ilgilendiriyor. Sağlık alanında en büyük atılım Blockchain teknolojisi ile sağlanacak. Bu konuda çalışmalar çoktan başladı bile. Singapur da bu konuda adım atan ve aksiyon alan ülkelerden bir tanesi. Singapur, tıbbi kayıt yöntemini blockchain teknolojisi ile geliştirmeye başlayan ülkelerden bir tanesi sadece… Blockchain teknolojisi ile dijital Sağlık Pasaportu sistemini ülkede başlattılar bile.

Darısı Türkiye’mizin başına…