Grip aşısı ölümleri Güney Kore

Grip Aşısı Yapıldıktan Sonra 25 Kişi Öldü!

Seul’ün batısındaki Gangseo Bölgesindeki bir sağlık kliniği, birkaç kişinin grip aşısı yaptıktan sonra vefat ettiği haberi hızla yayıldı. Güney Kore gibi yaşlı nüfusun fazla olduğu bazı ülkelerde grip aşısı yaşlı nüfus tarafından düzenli olarak kullanılıyor. Genellikle kışa girerken yapılan bu tür aşılar, yaşlıların kışı daha rahat geçirmesini sağlıyor normal şartlarda.

Ancak geçen hafta yapılan grip aşıları sonucu ölenlerin sayısı 6 ya ulaştı. Covid-19 aşılarının yetiştirme yarışı yaşandığı bu dönemde, bu tarz haberler normalden daha fazla ürkütücü geliyor kulağa. Hatırlarsanız Covid-19 aşısı haberimizde Rusya’nın Covid-19 aşısı geliştirmesi için Güney kore’yi seçtiğini yazmıştık şuradaki haberimizde: Rusya Covid-19 aşısını Güney Kore’de üretecek!

Güney Kore özelinde meydana gelen gizemli ölümlerin en sonuncusu olan grip aşılarıyla bağlantılı altı ölüm daha, ülke Covid ile karmaşık bir kış gribi sezonuna girerken aşıların güvenliği konusunda ciddi endişe yaratıyor.

Grip Aşısı Ölüm Getirdi

Önce Seul’de 53 yaşındaki bir kadın, sonra sırasıyla Gyeonggi’de 89 yaşındaki bir adam, Daegu’da 78 yaşındaki bir adam ve Jeju’da 68 yaşındaki bir adam, daha önce yapılan grip aşıları sonrasında iki kişinin ölümünden sonra öldü. Salı günü Daejeon ve Kuzey Jeolla’daki yaşlıların yanı sıra geçen hafta Incheon’da diğerlerinin aksine genç bir birey vefat etti.

Sağlık yetkililerine göre, son birkaç gün içinde iki kişi aşılamadan sonra öldü, ancak aileleri, ayrıntılarının gizli tutulmasını istedi.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Dairesi (KDCA), Seul’deki kurbanın saat 12: 00’de grip aşısı olduğunu söyledi. Cumartesi günü ve 85 saat geç Çarşamba sabahı öldü. SK Bioscience tarafından üretilen SKYCellflu tipi bir aşı aldı.

Gyeonggi’de 89 yaşındaki bir adam, Pazartesi günü Boryung Flu V Tetra aşısı enjeksiyonundan 51 saat sonra Çarşamba günü öldü. KDCA yetkilileri, hastanın diyabet dahil başka diğer rahatsızlıkları olduğunu ve iki kez kalp ameliyatı geçirdiğini söyledi. Ancak takdir edersiniz ki bu tarz rahatsızlıklar 50 yaş sonrası insanlarda görülen en temel hastalıklar sonuç olarak.

Daegu’daki sağlık yetkililerine göre, yerel kurbana Salı günü öğle saatlerinde şehirdeki yerel bir klinikte ücretsiz grip aşısı yapıldı.

Grip Aşısı Ölümleri 96 Saat İçinde Gerçekleşiyor!

Bir saatten biraz daha uzun bir süre sonra anormal semptomlar yaşamaya başladı ve gece 01: 30’da yakındaki bir hastanenin acil servisini ziyaret etti. Hastaneye kaldırıldı, ancak Çarşamba sabahı gece yarısından kısa bir süre sonra vefat etti.

Şehir yetkilileri, hastaya LG Chem tarafından üretilen Grip Plus Tetra Önceden Doldurulmuş Şırınga Enjeksiyonu uygulandığını ve bu aşı türünün uygulanmasının ardından ölen ilk kişi olduğunu söyledi. Aynı türden ateş alan 97 kişinin sağlık kontrolleri devam ediyor, ancak henüz başka anormal vakaya rastlanmadı.

Yetkililer, kurbanın Parkinson hastalığı ve aritmi gibi önceden var olan tıbbi hastalıkları olduğunu söyledi. 2015’ten beri her yıl yaptığı aynı klinikten grip aşısı yaptırdığı diğer zamanlarda da adamın anormal semptomlar yaşadığına dair herhangi bir rapor yoktu.

Jeju eyalet yetkililerine göre, Daegu adamının ölümünün arkasındaki koşullar, bir gün önce yerel bir klinikte grip aşısı yapıldıktan sonra Çarşamba sabahı erken saatlerde bir adamın ölü bulunduğu Jeju’dakileri yakından yansıtıyordu.

Yetkililer, Jeju adamının yüksek tansiyon gibi temel koşullara da sahip olduğunu söyledi.

Salı günü, Daejeon’da 82 yaşındaki bir adam ve Kuzey Jeolla, Gochang İlçesinde 78 yaşındaki bir kadın, yerel kliniklerde grip aşısı aldıktan sonra bir gün içinde ölü bulundu.

Grip Aşısı Ölümleri Yaşlılarla Sınırlı Değil

Bu yılki aşıyla ilgili ilk ölüm, geçen Cuma günü iki gün önce ücretsiz grip aşısı aldıktan sonra garip koşullar altında ölen 17 yaşındaki bir lise öğrencisini içeriyordu. Sağlık görevlileri tarafından ölüm nedenine yönelik devam eden bir soruşturmaya göre, gencin ailesine “yorgun” hissettiğini söylediği söyleniyor.

Merkezi hükümetin sağlık otoriteleri, ölümler ve bunların grip aşıları ile olası bağlantıları hakkında soruşturma başlattı. Ancak yine de ücretsiz bir aşı programına direkt olarak müdahale etme veya onu durdurma konusunda temkinli davranıyorlar.

Geçen ay, sağlık yetkilileri, Shinsung Pharm tarafından dağıtılan bazı aşıların, tıbbi tesislere sevk edilirken oda sıcaklığında bırakıldığını tespit etti. Aşıların potansiyellerini sürdürmek için 2 ila 8 santigrat derece (35.6 ila 46.4 derece Fahrenheit) arasında tutulması gerekiyordu.

Shinsung Pharm, hükümet tarafından yürütülen program kapsamındaki yaklaşık 5 milyon kişiye aşı sağlamaktan sorumlu. Olayın ardından hükümet, ücretsiz aşı programını geçici olarak durdurdu ve şirket tarafından dağıtılan partileri geri çağırdı.

***Haberi yayına aldığımız sırada vaka sayısı 13’ten 25’e yükselmişti. 26 Ekim itibariyle 59 kişi grip aşısına bağlı öldü. Vefat sayısının daha da artması bekleniyor…