Kore hükümeti karantinadaki insanlara elektronik kelepçe takılsın mı takılmasın mıyı tartışıyor. Bu Kore anayasasına kişi hürriyetine aykırı ama hükümet bir an önce bu virüsten kurtulmak istiyor. Polis kayıtlarına göre 75 kişi karantinayı ihlal etmiş. İhlalin cezası yaklaşık 8 bin dolar. Kore’de halen 46.566 kişi kendi kendine karantina yapıyor.

Yer tespiti için 10 dakika

Aslında elektronik kelepçeye de gerek yok. Çünkü Kore polisi için virüs bulaşmış ve karantinadaki hastaların hareketini izlemek sadece 10 dakika yetiyor. Kore’de ilk corona vakası 20 Ocak’ta ortaya çıktığında hükümet enfekte hastalarını takip etti ve kredi kartı kayıtlarına bakarak kimlerin  nerelere uğradığı ve kimlerle temasa girmiş olabileceğini belirledi ve ona göre önlemini aldı. 31. vaka hariç. Onun tespitindeki başarısızlık ise yaşlı kadın telefon ve kredi kartı kullanmadan kiliseye gitmesi. Sonradan kamera kayıtlarıyla tespit edilmesi. Kore’de metro, otobüs ve takside kredi kartı, temassız kart kullanımı çok yaygın.

Başarıda kredi kartının payı

Kore’nin coronavirüsteki başarısında kredi kartının da payı büyük. Kore’de her 10 kişiden 9’unun kredi kartı var ve nakitsiz işlem oranı 2020 Ocak ayı itibarıyla yüzde 98,4 ile OECD ülkeleri ortalamasına göre çok yüksek. 2016 Haziran ayında MERS hastalarını takip ve izlemek için kredi kartı kullanımının polis tarafında izlenmesi, kanunla yasal hale gelmiş. Savcı veya bankacılık iznine gerek kalmadan polis anında hareket dökümünü görebiliyor.

Elektronik kelepçe gereksiz ve yakışmaz

Konuyla alakalı görüşüne başvurduğumuz ismini vermek istemeyen fakat soyadı Kim ( 46 yaşında) : “Koronavirüs salgınıyla beraber, özellikle halkın genelini ilgilendiren kriz zamanlarda kullanıma izin verilse de geneli ilgilendirmeyen durumlar dışında da hükümetin bireylerin mahremiyetini ihlal edip edemeyeceği konusunda endişelerim var. Suça bulaşmamış bireylerin elektronik kelepçe ile takibi  gereksiz ve lüks. Kredi kartı ve cep telefonu ile o kadar sıkı takip varken bir de elektronik takibe alması insan hürriyetine aykırı. Huzurlu ve demokratik bir Kore’ye yakışmaz.”

Her 10 Koreli’den 8’i destekliyor

Seul merkezli anketör Realmeter tarafından  dün gerçekleştirilen ülke çapında 500 yetişkine sorulan ankete göre de her 10 Koreli’den 8’i elektronik kelepçe uygulamasına destekliyor. Ankete katılanların 77.8’inin yurtdışından yeni giriş yapan kişiler de dahil olmak üzere iki haftalık karantinaya tabi olan herkesin elektronik bileklik takmasını önermesini desteklediğini söylemiş. Sadece yüzde 16,5’i potansiyel insan hakları ihlallerinden dolayı bu tür bilekliklerin kullanılmasına karşı çıkmış. Yüzde 5,7’lik kısmı cevap vermeyi reddetmiş.

Anket halkı yansıtmıyor olabilir

Soyadı Kim olana beyefendiye bu son ankete yorumunuz nedir dediğimizde: ”Halk bir an önce virüsten kurtulmak ve evinden dışarı çıkmak, işine, okuluna gitmek, hatta yurtdışı gezi planları yapmak istiyor. Karantinadakiler iyi kontrol edilmezse 31.vakalar tekrar yaşanırsa, dışarda gezerlerse yine ölümler olacak yine halk aylarca evde bekleyecek. Halk yoruldu, usandı. Onların psikolojilerini de anlıyorum. Ama bence bu anket tam halkın düşüncesini yansıtmıyor olabilir. Anketör firması da çok popüler değil. Hükümete destek çıkan, seçim dönemi fazla eleştirileri ötelemek için anketi planlı olarak hükümete yakın kişiler yapmış olabilir.”