Güney kore Covid19

Covid-19 salgını 2. Dalgası tüm dünyada gerçek anlamda etkili olmaya başladı. Güney Kore de Covid-19 ikinci dalgasından etkilenen ülkeler arasında ne yazık ki. İşte tam bu dönemde Covid-19 pozitif olan bir öğretmen nerede olduğu konusunda yalan söylediği ortaya çıkınca 2 yıl hapis cezası istemiyle karşılaştı.

Dün görülen davada savcılar, COVID-19 için pozitif test yaptıktan sonra işi ve nerede olduğu konusunda yalan söyleyen özel bir akademi eğitmeni için iki yıl hapis cezası talep etti.

24 yaşındaki şüpheli, test sonucu pozitif çıkmasına rağmen Seul’ün Itaewon semtinde bir kulübe gittiği ve vakit geçirdiği ortaya çıktı. Bu sırada bir sağlık taramasına denk gelen öğretmen, sağlık yetkililerine yalan beyanda bulunarak aslında bir işsiz olduğunu söyledi. Ayrıca Incheon’da özel bir akademide, sadece günler önce öğretmenlik yaptığını da ne yazık ki açıklamadı.

Tüm bu yalan beyan ve detayları netleştikten sonra tutuklanan öğretmen mahkemeye çıkarıldı. Savcılık, Incheon Bölge Mahkemesinde yapılan duruşmada yaptığı açıklamada, “Sanık öğretmenin sağlık taraması yapıldığı gün bir spor salonunu da ziyaret ettiğini ve daha sonra da bir kafeye gittiğinin saptandığını belirtti. Pozitif olduğunu bildiği halde bu umarsız davranışı ile 80 kişiye daha COVID-19 bulaşmış oldu.

Sanık öğretmen ise göz yaşları içinde savunmasını yaparken yalan söylediği için çok pişman olduğunu, utancından canına dahi kıymak istediğini söyledi. Söylediğinin küçük yalanın sonuçlarının bu denli kötü olabileceğini ön göremediğini, internetten kendisine “git kendini öldür” yorumlarını okuduktan sonra da utancından bunu gerçekten yapmayı düşündüğünü belirtti.

Sanığın avukatı, müvekkilinin tüm suçlamaları kabul ettiğini ve depresyon tedavisi gördüğünü söyledi. Dava yargıcından bunun ilk suçu olduğu için affedilmesini talep etti.

Yargıç kararını henüz açıklamadı…