Boston Dynamics Hyundai'ye satılıyor!

Boston Dynamics Hyundai Motors’a satılması gündemde. Bu konuda her iki taraftan da olumlu açıklamalar var. 1 Milyar dolar civarında bir değerlemeye her iki tarafın da olumlu baktığı konuşuluyor. Soft Bank grup bünyesinde olan Boston Dynamics’in eski sahiplerinden birisi de Google.

Eğer anlaşma sağlanırsa Boston Dynamics’in tüm kontrolü Hyundai Motors’a geçecek. Ancak ortada henüz atılmış bir imza yok ve taraflardan herhangi biri her an anlaşmadan çekilebilir.

Boston Dynamics Hyundai Evliliği

Ne Boston Dynamics ne de Hyundai Motors konu hakkında daha fazla açıklama yapmayı reddediyorlar. Ancak genel olarak yaptıkları açıklama anlaşma konularında herhangi bir itilaf olmadı yönünde… Hyundai Motors yaptığı açıklamada “çeşitli yatırım ve ortaklık fırsatlarını keşfetmeye” olduklarını açıkladı. Diğer yandan Boston Dynamics de “şirketimizle daha derin bir ticari ilişki kurmak isteyen ortakları heyecanlandırmaya” devam edeceklerini söyledi.

Boston Dynamics Kimdir?

Boston Dynamics, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden ayrılmış bir Amerikan robotik üretim şirketidir. Şu an ki sahibi olan SoftBank, Japon yatırım devinin 100 milyar ABD dolar değerindeki Vizyon Fonu’nu kapatmasının ardından, şirketi 2017 yılında Google’ın sahibi Alphabet’ten açıklanmayan bir meblağ karşılığında satın aldı.

Potansiyel anlaşma, SoftBank’ın İngiltere merkezli yonga tasarımcısı Arm Holdings’i 40 milyar ABD dolar tutarındaki bir anlaşmayla bilgisayar donanımı devi Nvidia’ya devretti. Hemen arkasından yalnızca iki ay içinde bu görüşmeleri yapıyor olması gerçek anlamda ikinci büyük satışına işaret ediyor olabilir. SoftBank, Arm’ı 2016 yılında yaklaşık 31,5 milyar dolar karşılığında satın almıştı.

Bu gelişme aynı zamanda, Vision Fund’ın işletme müdürü Ruwan Weerasekera’nın emekliye ayrılması da dahil olmak üzere, SoftBank’tan bir dizi yönetim çıkışının ardından geldi. Halihazırdaki görevlerine ek olarak Vision Fund CEO’su Rajeev Misra’nın personel şefi olarak görev yapan Neil Hadley onun yerini aldı. Sonuç itibarıyla hem yönetim tarafında hem de operasyon tarafında şirkette büyük bir hareketlilik var. Tüm bunları izleyen uzmanlar bu satışın gerçekleşebileceği konusunda hemfikirler…

Bu satış gerçekleşirse Güney Kore ve Hyundai Motors için çok büyük gelişmeler olacağı kesin. Diğer taraftan Boston Dynamics’in karlılığı konusunda bazı dedikodular da yok değil. Ancak şirket daha çok bir araştırma enstitüsü gibi çalışıyor. zira ürettiği robotların hepsinin karlılığı ve işlevselliği tartışma konusu. Ayrıca ürettiği robotların fiyatlarının çok yüksek olması da ayrı bir sorun.

Diğer yandan ürettiği robotlar son olarak New York Polisi tarafından kullanılmaya başlandı. Şirketin ürettiği köpek benzeri robot “Spot” Covid-19 sonrası depoda eşya taşımak için kullanılıyor.