Kore Dışişleri Bakanlığı’na göre, Mart 2011’den sonra yani son 8 yılda Kuzey Kore’yi ziyaret eden, günü birlikte olsa bir kere de olsa giriş-çıkış yapan Güney Koreli artık ABD’yi vizesiz ziyaret edemeyecek.

Normalde Vizesiz

Normalde Güney Kore vatandaşları Güney Kore vatandaşları, Seyahat İzni Elektronik Sistemine en az üç gün önceden kayıt oldukları sürece 90 güne kadar vizesiz ABD’yi ziyaret etme hakkına sahip.

38 Ülkeye

ABD hükümeti, Güney Kore de dahil olmak üzere İran, Irak, Sudan, Suriye, Libya, Yemen, Somali veya Kuzey Kore’yi ziyaret eden 38 ülkenin vatandaşı için Vize Feragat Programına veya VWP’inde yeni kısıtlamalar getirdi.

En az 37 bin kişi

Seul Dışişleri Bakanlığı’na göre, yaklaşık 37.000 Güney Koreli, 1 Mart 2011’den bu yana en az bir kez Kuzey’i ziyaret etti ve bunların tekrar ABD vizesi alması gerekiyor. Vizeye başvururken Kuzey Kore’ye ziyaretlerinin resmi nedenini kanıtlayan belgeler sunmaları gerekiyor.

Koreliler Şaşkın

Bu haberi duyan Güney Koreliler şaşkınlık içerisinde  ABD Konsolosluğuna akın etti. ABD’nin Seul’daki elçiliğin önünde uzun kuyruklar oluştu.