Tesla LG Chem

Tesla LG Chem Hissesi Alacak!

Tesla, Güney Kore firması LG Chem’den hisse almayı planlıyor. Tesla’yı ve CEO’su Elon Musk’ı artık tüm dünya tanıyor. Özellikle son dönemde kazanımları ile dünyanın en zengin 10 iş insanı listesine de girmişti. Oysa bu listeye girmesinden de önce farklı yorumları, ilginç çıkışları ile dünya gündemi tarafından takip edilen iş insanları listesinde uzun süreden beri yerini koruyor.

Tesla elektrikli araba üretiminde kullandığı piller hal-ı hazırda LG Chem tarafından üretiliyordu. Özellikle son gelen haberler ile LG Chem bünyesinde yer alan LG Energy Solutions’ın yapı olarak ayrılacağı biliniyordu. İşte bu haberler üzerine TESLA, LG Chem’in %10 hissesini almak istediği ortaya çıktı.

LG Chem hem Tesla’nın hem de General Motors’un önemli bir pil tedarikçisi konumundaydı. Ancak geçtiğimiz yıl Aralı kayında üretimi durduracağı haberi duyuldu. İşte tam da bu sebeple Tesla LG Chem’e yatırım yaparak avantaj elde etmek istiyor. Tesla hissedarı olacağı LG Chem sayesinde Pil üretiminde de pay sahibi olmak istiyor.

Tesla’nın bu konuda resmi bir açıklaması henüz yok. Ancak Tesla pil konusunda olan dışa bağımlılığını bu sayede kısmen de olsa çözmüş olacak. Zira pil boyutu, kapasite artırımı konularında çalışmaları olan Tesla, böylece pili tamamen kendisi üretmek yerine hissedarı olan LG Chem gibi bir firma ile çözmüş olacak.

Şu anda Tesla ve Japon Panasonic, ABD’de bir ortak girişim elektrikli araç montajı ve pil üretim tesisi olan Gigafactory’yi işletiyor. Ancak, pil tedarik kanallarını çeşitlendirerek Tesla, pil tedarik maliyetlerini azaltabilir. Ve Musk’ın geçen hafta Tesla’nın önümüzdeki üç yıl içinde pazara 25.000 $ ‘lık bir elektrikli araç çıkaracağını duyurmasıyla da alâkalı bir durum olsa gerek.

Son olarak otomobil markaları, hükümetlerin karbon salınımı konusundaki sıkı kontrolleri sebebiyle elektrikli araçların satışlarının artacağını çok iyi biliyorlar. Ama en büyük mesele iyi akü piyasası ve bu piyasaya hakim olmak. Kaldı ki LG Chem bu konuda da çalışmalar yapmış, Çin’de General Motors ve Geely otomotiv ile çeşitli girişimler kurmuş durumda.

Tesla.com