Seul belediyesi bedava bisiklet kask

Kore’de bisiklet kullanımı ve kiralama çok yaygın. Ülke genelinde yüzlerce kilometre bisiklet yolu mevcut. Bisiklet kullanımını daha da artırmak ve özendirmek için belediyeler çeşitli kampanyalar düzenliyor. Seul Büyükşehir belediyesi de geçen hafta Yeouido’daki kiralık bisiklet istasyonlarında bisiklet kasklarını ödünç vermeye başladı.

Aslında bu uygulama 28 Eylül’den itibaren bisiklet kullanıcılarının kask takmaları zorunlu olacağı için öncesinden deneme ve hazırlık olarak düşünülmüş. Deneme sürecinde, 858 bisiklet kaskı ödünç verilmiş ve bunların %50’si geri gelmiş.

Seul, Yeouido, bisiklet kiralama istasyonu

Yetkililer sonuca biraz şaşırmışlar. Hatta başlangıçta kasklara izleme çipleri koymayı da düşünmüşler ama maliyeti yüksek olacağı için vazgeçmişler ve insanların vicdanlarına bırakmışlar.

 

Bu, ücretsiz halkla paylaşım projesi ilk kez uygulanan ve karşılaşılan bir durum değil. Daha önceleri kitabı oku getir, şemsiyeyi kullan getir ve bant yardımları ve sıhhi havlu paylaşım uygulamaları yapılmış. Uygulama sonuçları bekleneni vermese de herkesin başına bir polis dikilmez ve insanları vicdanlarına güveniyorlar. Koreliler her geçen gün huzur ve güvene dayalı bir topluma dönüşüyor.