Samsung’un Katlanır Telefonu Açıldığında Tablet Oluyor!

Daha önceki teknoloji haberlerimizde aldığımız duyumlardan yola çıkarak Samsung, tarz değişikliği’ne gidiyor demiştik. İşte o duyumların gerçekleştiğini görmüş olduk.

Samsung, merakla beklenen katlanan telefonunu tanıttı. San Fransisco’da şirketin mobil telefon bölümümün başkan yardımcılarından Justin Denison tarafından tanıtılan ve  adı henüz konulmayan akıllı telefon katlanmadığı taktirde (7.3 inçlik ekran) bir tablet olarak kullanılacak. Katlandığı zaman de 4 inçlik bir akıllı telefona dönüşecek.

Samsung Cihaza Dokundurtmadı

Samsung tanıtımda medya ve yazılımcılara ikiye katlıyken kalın bir telefon gibi duran cihaza dokunma ve yakından bakmaların izin vermedi. Telefonun 200 gram ağırlığında olacağı belirtildi.

Ayrıca Samsung’un yeni yılın başlarında yeni bir Android cihaz çıkarmayı planladığını söyledi. Samsung yeni telefonun toplu üretimine önümüzdeki aylarda başlamayı planladığını açıkladı. Şirket, bu ay başlayarak Kore ve ABD’de Galaxy S9, S9 + ve Note 9 akıllı telefonlarında beta testi yaptıktan sonra Ocak ayında One UI’yi piyasaya sürecek.

Samsung’un Umudu Bu Telefona Bağlı

Uzmanlar, dünya akıllı telefon piyasasında doygunluğa bağlı genel bir düşüş var. Azalan satışların önüne geçmek için tarz değişikliğine ilk gidenlerden Samsung, bütün umudunu bu telefona bağlamış gibi.

Samsung’un satışları geçen yılın aynı dönemine göre %10 azalmıştı. Akıllı telefon piyasasında %20 pazar payına sahip olan Samsung’un bu dönemde en fazla düşüş yaşayan şirket olduğu belirtiliyor.

İlk Katlanabilir Telefon Değil

Aslında Samsung’un yeni çıkaracağı ürün ilk katlanabilir akıllı telefon değil. Bu ayın başında Çinli bir teknoloji şirketi olan Royole, FlexiPai adını verdiği katlanabilir telefonunu Pekin’de düzenlediği etkinlikte ‘Dünyanın ilk ekranı katlanabilen akıllı telefonu’ sloganıyla tanıtmıştı. FlexiPai’nin fiyatı ise özelliklerine bağlı olarak 1290 dolar ile 1863 dolar arasında değiştiğini duyurmuştu.

Fiyatı Belli Oldu

Samsung katlanır telefon, lansman fiyatını ve yeni telefonun resmi adı hakkında yorum yapmadı. Ama uzmanlar yeni telefonun yaklaşık 2 milyon Won‘dan veya 1850 Dolar’dan piyasaya sürüleceğini tahmin ediyor.