Kore’deki otomobil üreticileri, Japonya’nında etkisiyle durgunlaşan piyasayı canlandırmak için otomobil fiyatlarında yaklaşık yüzde 10 oranında indirim yaptı.

Ülkenin beş otomobil üreticisi – Hyundai Motor, Kia Motorları, GM Kore, Renault Samsung Motorları ve SsangYong Motor – Eylül ayında bir yıl önce aynı ay satılan otomobille karşılaştırıldığında 662.949 adet araç sattı. Geçen yıl eylülde 678.229 adet satılmış ve %2,3 düşüş olmuş.

GM Kore, yaptığı açıklamada, Ekim ayında Chevrolet Spark alıcılarına 1,9 milyon Kore won’u bir indirim teklif ederken, Chevrolet Impala’nın fiyatlarını 5 milyon Won (4,150 $) düşüreceğini açıkladı.

Renault Samsung, Ekim ayında SM6 TCe fiyatlarını 4 milyon won düşürecek. Şirket aynı zamanda spor aracı (SUV) model QM6’yı aynı ay satın alanlara 500.000 won indirim yapacak. SsangYong Motor, 2020 G4 Rexton’a 1.92 milyon indirim sunacak.

Hyundai – Kia ayrı marka ve şirket gibi görünse de aynı aile şirketi. Hyundai Grandeur için % 5 indirim sağlayacağını açıkladı. Şirketin diğer markası Kia Motors, K5’in fiyatını 1,5 milyon indirdiğini belirtti.

Bunlar yerli üreticiler. Ülkedeki yabancı markalardan BMW % indirim yaparken Japon markası Toyota’da piyasada yer edinmek için yüzde 10 civarında indirim yapmak zorunda kaldı.