Takip edenlerin hatırlayacağı üzere ik hafta  önce PyeongChang Kış Olimpiyatları açılışı olmuştu. Güney ile Kuzey Kore’nin ortak bayrak altında yürümesi ve Kuzey Kore’den gelen heyetin görüşmeleri damgasını vurmuştu ve günlerce konuşulmuştu.

PyeongChang Kış Olimpiyatlarında sona gelindi. 25 Şubat pazar günü kapanış programıyla sona erecek. Kuzey Kore, kapanış törenine bir üst düzey askeri yetkilinin liderliğindeki bir heyet göndereceğini açıkladı. Gelecek heyette yer alan bir istihbarat uzmanı olan Kim Yong-chol, Güney Kore’ye karşı sert tutumuyla tanınmıştı.

Kapanış Programına ABD Başkanı Trump’ın kızı ve ABD başkan danışmanlığını yapan Ivanka Trump’in katılacak olması spekülasyonlara neden oldu ancak ABD’li yetkililer, Kuzey Kore yetkilileriyle görüşme planları olmadığını söyledi. Sadece akşam yemeği yiyeceğini ve öncesinde bazı olimpik etkinliklere katılacağı açıklandı. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

NOT: Haber tadında, günlük  ve kısa kısa gündeme dair yazılar ekleyeceğim. Her pazartesi günleri, Kore’ye dair haftalık analiz yazıları da yazmaya devam etmeye çalışacağız.