Güney Kore’nin Barış Adımlarına BM Güvencesi

Güne güzel bir haberle başlayalım. Güney-Kuzey Kore arasındaki demiryolu onarım ve inşasına BM’den onay geldi. İki ülke arasında uzun zamandır kullanılmayan demir yolunun tekrardan hayata geçirilmesi ve inşası ambargo dışında tutulacak. Hem Kuzey Kore’nin güneye inebilmesi hem de Güney Kore’nin dünyaya karadan bağlantısını sağlayacak ulaşım yol çalışmaları BM tarafından ambargolardan muaf tutulmuş oldu.

Barış Görüşmelerine Uluslararası Onay

Aslında bu bu muafiyet barış görüşmelerinin sadece ABD ile sürdürülmediği ve uluslararası toplumun da onayının alınması demektir. Barış sürecinde bazen yalnız kalan Seul hükumetinin de elini güçlendirmiş oldu.

Bu sabah Seul Devlet Başkanlık ofisinden yapılan açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nden 1950-53 Kore Savaşı sırasında kesilen demiryolu ve karayolu bağlantılarını yeniden birleştirmenin ilk adımı olan Kore-içi demiryollarının ortak bir araştırması için yaptırım muafiyetleri aldığını söyledi.

Nisan Ayında Alınan Kararlar Bir Bir Hayata Geçiriliyor

Nisan ayında, iki Kore liderinin yaptığı tarihi zirvede demiryolları ve yolları yeniden bağlamak için pratik adımlar atmayı kabul etmişti.

Güney Kore’nin cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kim Eui-kyeom,

“Yaptırım muafiyetinin, projenin ABD ve uluslararası toplumdan tanınma ve destek aldığını, bunun barış görüşmelerini daha da hızlandıracağı ve büyük bir katkı sağlayacağını, demiryolunun hızla inşa edileceğini umuyoruz. ”

dedi.

Eylül Görüşmesinde Kasım Sonu Başlasak Denilmişti

İki lider arasında yapılan Ekim ayındaki görüşmede, Kasım ayı sonlarında veya Aralık ayı başlarında ulaşım planları üzerinde ortak saha çalışmaları yürütmeyi kabul etmişti.

Haziran ayında Trump ile Singapur’da yapılan tarihi zirveden sonra Pyongyang’ın Washington’un uluslararası yaptırımların nükleer silahlarından vazgeçene kadar devam etmesi gerektiği konusundaki ısrarından ötürü çok az ilerleme kaydedilmiş ve bazen de tıkanma safhasına gelmişti. Bu kararla iki Kore süreç için BM’nin desteğini almış oldu.