Kore'ye ne zaman gidilir?

Güney Kore, turizm tanıtımlarında dört mevsime vurgu yapıyor. Dört mevsim ülkemizi ziyaret edebilirsiniz, her mevsimi ayrı güzel diyor. Sadece bir yılda değil bazen bir günde dört mevsim yaşadığımızda oluyor. Parasını pulunu, zamanını ucu ucuna ayarlayarak ömründe bir kez Kore’ye geleceklerin geldiklerinde sağanak yağmurdan dolayı kapalı alanlarda kalmamaları ve keşke başka zaman gelseydim dememeleri için önceden bazı hatırlatma ve bilgilendirmeleri yapalım.

Öncelikle şunu belirtelim Kore, Türkler için sık sık gidilebilen veya yol üzeri uğrak bir yer değil. Özel ilgi ve alakaya bağlı olarak daha fazla bütçe ve zamanın ayrılacağı zahmetli ama bir o kadar da doğası ve kültürü ile gelenleri büyüleyen bir ülke. Ne istediğinize bağlı olarak değişse de habersiz gelip, kötü bir tecrübe olmadan gönül rahatlığıyla Türkiye’ye dönmenize yardımcı olmak maksadıyla ay ay, neler yapılabilir, nelerle karşılaşılabilir, yağış ve hava durumu nasıl onlara bakalım.

Ocak, Soğuğu tercih edenler için olabilir. Beyaz karlarla örtülü şehir manzarası sevenleri için tercih edilebilir. Metro ağı yaygın olduğu için yağışa bağlı ulaşım problemi yaşamazsınız. 2018 PyeongChan Kış Olimpiyatları’nın yapıldığı kayak merkezleri gezilebilir, snowboard ve kızak gibi bir dizi kar aktivitesine katılmak münkün. Bu ay ortalama 7 gün kar yağışlı ve (-2 ° C)  sıcaklık  var.

Şubat, Kore’de kış bazen Şubat ayının sonuna kadar sürebiliyor. Şubatta gelecek ziyaretçiler genelde kapalı mekanlarda, Coex gibi fuar merkezlerinde  müzelerde ve kaplıcalarda vaktini  geçiriyor. Ayrıca, bu ay boyunca ülke çapındaki büyük alışveriş merkezlerinde ve mağazalarda indirim günleri  satışlardan yararlanabilir. Kuzeyden gelen Sibirya soğuk hava sisteminden dolayı, ülkenin kuzeyi soğuk olurken güneydeki Busan şehri veya Jeju Adası Akdeniz iklimi gibi. Bu ay ortalama 6 gün yağışlı ve ( 0 ° C)  sıcaklık  var.

Mart, ayın başlarında ve sonlarında bizdeki mart kapıdan baktırır cinsinden soğukları var. Mart ayının ortalarında sıcaklıklar artmaya başlar, ülkenin güneyinde çiçekler açmaya başlar. Mart ayı sonlarında, sıcaklıklar beklenmedik bir şekilde tekrar düşeceğini dikkate alarak kalın giyinmek de fayda var. Kışın tekrar gelmesini Koreliler “kış çiçekleri kıskanıyor” şeklinde yorumluyor. Bu ay ortalama 7 gün yağışlı ve ( 6 ° C)  sıcaklık  var.

Nisan, çiçeklerle bürülü bir Kore görmek isteyenlerin tercih ettiği ay. Japonya’nın kiraz çiçekleri gibi, Kore’nin çiçekleri de görülmeye değer bir manzarası var. Göllerin, nehir kenarların, patikaların ve parkların, çiçeklerle örtülü kartpostallık bir doğal manzara görmek isteyenler gelebilir. Ülke genelinde Nisan ayının ilk ve ikinci haftası boyunca çok sayıda kiraz çiçeği festivali düzenlenir. Ama burada bir uyarıda bulunmadan geçmeyelim: Nisan aynı zamanda Gobi Çölü’nün meşhur sarı tozunun ve Çin’den gelen kirli hava ve tozların Kore’yi en fazla kapsadığı ay. Toza karşı alerjiniz varsa da yoksa da eczanelerden maske alıp takmanızı tavsiye ederiz. Bu ay ortalama 8 gün yağışlı ve ( 13 °C )

Mayıs, hava şartları bakımında Güney Kore’yi ziyaret etmek için yılın en iyi aylarından biri. Bu ayda çok turist geldiği için otel ve uçak biletleri pahalı olabilir. Yağışı az olduğu için içeriye hapsolmadan kendinizi güneşli yemyeşil doğaya salabilirsiniz. Buda’nın doğum günü de bu aya denk geldiğinden tapınaklar ziyaret edilebilir. Renkli nilüfer fenerleriyle süslü Budist tapınaklarının ayrı bir görselliğine şahit olabilirsiniz. Ya da açık hava konserlerine veya festivallere gidebilirsiniz. Bu ay ortalama 9 gün yağışlı ve ( 18 ° C)  sıcaklık  var.

Haziran, ilk 15 günü Mayıs gibi sayılır ama sonrası yağmurlu günler başlar. Biraz yumuşak ve nemli havası yerini bazen yağışa bırakıyor. Akşamları serin olabilir, bu yüzden akşam yemeğine ya da şehirde bir gece dışarı çıkarken hafif bir ceket taşımak fena olmaz. Bu ay ortalama 10 gün yağışlı ve ( 22 ° C)  sıcaklık  var.

Temmuz, Kore’ye ne zaman gelmeyin denecek olsa sanırım Temmuz denir. Sıcaklar, aşırı nem ve bardaktan boşanırcasına gün boyu yağan muson yağmurları. Yaz yağmuru sevenler için çok eğlenceli olabilir. Bu ay ortalama 16 gün yağışlı ve ( 25 ° C)  sıcaklık  var.

Ağustos, bu ayın da yarısı yağışlı ve sıcaklık fazla. Kore’deki okullar, üniversiteler ve çoğu şirketleri için de yaz tatilinin olduğu ay. Bu nedenle restoranlar, alışveriş merkezleri ve kültürel kompleksler aşırı kalabalık, oteller dolu olabilir. Bu ay ortalama 15 gün yağışlı ve ( 26 ° C)  sıcaklık  var.

Eylül ve Mart ayı ülkede yılın en öngörülemeyen aylarıdır. Ayın ilk günleri yılın en sıcak günlerinden biri olabilirken, ikinci günler serin ve sonbahar gibi olabilir. Bu ay ortalama 9 gün yağışlı ve ( 21 ° C)  sıcaklık  var.

Ekim, Kore’ye geleceklere en çok tavsiye ettiğim ay Mayıs ve Ekim ayıdır. Yağışı yok denecek kadar az ve güneşli gün sayısı fazla serin sonbahar havası hakim. Sonbaharda özellikle Seoraksan ve Bukhansan dağ bölgelerindeki ağaç yapraklarının renk değişimini yani  yeşilden kırmızıya bütün renklerini görebilirsiniz. Dağlara gitmeseniz de ülkenin her tarafı yemyeşil olduğu için şehir içindeki Budist tapınaklarının olduğu yerleri ya da milli parkları ziyaret edebilirsiniz. Bu ay ortalama 6 gün yağışlı ve ( 15 ° C)  sıcaklık  var.

Kasım, Ekim ayı kadar olmasa da bu ayda ılıman hava devam ediyor. Yağışları biraz fazla olsa da sonbahar manzarası hakim sayılır. Fakat genelde ayın 5 ile 9 arasında bir soğuk dönemi oluyor. Ülkede kışa hazırlık olarak kimçi yapma ayı diyebiliriz. Seoul Kimchi Festivali bu ayda yapılıyor. Bu ay ortalama 9 gün yağışlı ve ( 7 ° C)  sıcaklık  var.

Aralık, Ankara ayazını bilenler için bu ayın tam da öyle soğukların oldu bir ay diyebiliriz. İç ve yüksek kesimlerde kar yağışlı olsa da kıyı kesimleri bildiğiniz kuru ayaz. Soğuğa dayanıklı olanları soğuk da olsa dışarıda gezerim diyenleri bekleriz. Bu ay ortalama 7 gün yağışlı ve ( 0 ° C)  sıcaklık  var.

Burada Seul için bir şey daha ilave edelim. Genel olarak Temmuz sonundan Ağustos sonuna kadar çok sıcak ve sağanak yağmurlu, aynı şekilde, Ocak ayının başından Şubat ayına kadar çok soğuk ve kuru ayaz hakim. Diğer zamanlarda gelinebilir. Kore’ye gelinecek ayları ve günleri ayarlamak artık size kaldı. Buna Türkiye’deki yıllık izin tarihlerini veya parayı denkleştirme durumunu da eklersek pek alternatifin olmadığı bir tablo gibi gelebilir ama gerçekler böyle.  Yine de işinizi kış tutun da yaz çıkarsa bahtınıza.

Güney Kore’nin iki önemli ve uzun tatili var. Birincisi Çin takvimine bağlı olarak genellikle Ocak ya da Şubat ayına denk gelen Seollal tatili (Ay takvimine göre Yeni Yıl) ve  ikincisi Eylül ya da Ekim ayında gerçekleşen Chuseok ( Hasat Bayramı ) tatili. Bu tatillerde Koreliler yurt dışına ve seyahate çıktıkları için şehirler tenha oluyor. Bayram öncesi ve tatil dönüşlerinde bizdeki gibi yoğun bayram trafiği oluyor.

Uçak bileti önceden alınmadıysa, bu dönemde Kore’ye veya gidiş – dönüş bilet bulmak zor ya da pahalı olabilir. Ayrıca, bu günlerde birçok turistik mekan kapalı olabiliyor. Bu ayrıntıya da dikkat etmek lazım.  Son bir uyarı yapılacaksa o da bütün ayları kapsayan bir uyarı olsun o da; her zaman yanınıza şemsiye almayı unutmayın.

Haftaya yeni bir yazıda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.