Güney Kore öğrenci vizesi

{ Bu haber 9 Ekim’de güncellenmiştir. }

Türkiye’den Kore ‘ye gelecekler için 14 günlük karantina ve vize şartı kasım ayı sonuna kadar uzatıldı. Koreli diplomatik kaynaklardan aldığımız bugünkü yeni bilgiye göre kasım ayında da Türkiye’den gelenlere uygulanan 14 günlük karantina ve vize şartı devam edeceği yönünde.

Kore’nin kararında Türkiye’deki vaka sayılarında artışın devam etmesi ve Japonya’nın Türkiye’ye vize şartı getirmesi etkili olduğu tahmin ediliyor.

Hatırlayacağı üzere Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden alınan Nota kapsamında, Türk vatandaşlarının 1 Ekim 2020 tarihi itibariyle Japonya’ya vize alarak seyahat edeceklerini açıkladı. { Haberin yukarı kısmı 9 Ekim’de güncellenmiştir. }

Kore’ye gelme planı olanlara çok üzülerek ifade edeceğimiz bir duyumumuz var. Keşke herkesin sorduğu ve dört gözle beklediği haberi verebilsek ama şimdilik maalesef..

Koreli diplomatik kaynaklardan aldığımız son bilgiye göre ekim ayında da Türkiye’den gelenlere uygulanan 14 günlük karantina ve vize şartı devam edeceği yönünde. Diğer bir ifadeyle  daha önceki aylarda paylaştığımız aşağıdaki haberdeki şartlara bir değişiklik yok. Karantina ne zaman kalkar diyenlere ve kasım ayında kalkar diye bir tahminde bulunmak için erken.

Hatta bir başka güvenilir kaynaktan aldığımız bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-İn arasında geçen ayki telefon görüşmesinde de karantina şartı gündeme gelmiş.  Cumhurbaşkanı Erdoğan karantina şartının bizzat kaldırılmasını talep etmiş ama Moon Jae-in Kore’de de ikinci dalga endişesi taşıdıkları için bir süre daha uygulamanın devam edeceğini, anlayışla karşılamasını rica etmiş. ( 20 Eylül 2020 )

Kore, coronavirüsle mücadale kapsamında yurtdışında gelenleri kontrol altından tutmak için 90 ülkeyle olan vize şartlarını gözden geçirdi. Bazı ülkeleri şarta bağladı bazı ülkelerle de vizesiz seyahatı tamamen kaldırdı.

Türkiye ile olan 90 günlük vizesiz girişleri de karantina ve bazı şartlara bağladı. Şartları zorlaştırdı ve 90 kalamayacağınızı, dönüş biletinizin tarihine bakacaklarını ve ona göre göre ülkeye girişinize karar vereceklerini, kaldığınız günlerde adım adım takip edeceklerini de belirtelim.

Kore, Türkiye ile de vize feragat programlarını geçici olarak durduracak. Pazartesinden itibaren geçerli olacak. 90 günlük süre 1 ve 2 haftayla sınırlı olacak. 90 gün vizesiz ülkelerin vizesi iptal edilince 2.35 milyon vizeyi iptal etmiş olacaklar. Diplomatlar, okula kaydı olanlar ve 90 günden fazla vizesi olanlar bu karardan etkilemeyecek. Türkiye’den gelen biri Kore’de kalacağı gün sayısını, kalacağı adresini ve dönüş biletini girişte gösterecek. Şimdi maddeler halinde izah edelim.

1. Coronavirüsü COVID-19 önlemek için, 13 Nisan 2020 (Kore saati) saat 00: 00’dan sonra Kore’ye gelecekler için, hava alanına indikten sonraki 14 gün karantinada kalmak şart.

2. Türkiye’den kısa süreli gezmek için gelenler, Kore hükümeti tarafından belirlenen bir tesiste karantinaya tabi tutulacak.

3. Karantina tesisi rastgele tahsis edilir ve kişisel nedenlerle değiştirilemez. Havaalanından tesise ulaşımı devlet tarafından sağlanacaktır.

4. Karantina masrafı için toplam gider 1.960.000 KRW’dir (günlük 140.000 KRW). Ücreti tesise girmeden önce  peşin alacak ve kaldığı gün sayısı az da olsa fark iade edilmez.

5. Alınan masraf, konaklama, yemek vb. maliyetleri içerir.

6. Tesis sigara içilmeyen bir alandır. Konaklamanız sırasında tesisten çıkmayacak ve başka bir mukim ile temasa geçmeyeceksiniz. 14 gün sigara ve alkol yasak.

7. Ateş, öksürük, nefes darlığı veya enfeksiyona işaret edebilecek herhangi bir semptom geliştirirseniz, COVID-19 için test edilecektir. Negatif test edilmiş olsanız bile, karantina süresinin bitiminden önce (14 gün) taburcu edilmezsiniz.

8. Sağlık harcamaları size ait olup, yolculuk öncesi seyahat sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

9. Kore’ye gelmeyi planlıyorsanız, İstanbul Kore Konsolosluğu ve Ankara’daki Kore Büyükelçiliğinden alınacak  form ve sözleşmeyi doldurup göndermelisiniz. Kabul etmiyorsanız, Kore’ye girişiniz reddedilecektir. Uçağa girişinize dahi izin verilmeyecektir.

10. Kore’ye geldikten sonra da yönergelere uyulmaması, Karantina Yasası dahil ilgili düzenlemelerin ihlali tespit edilirse Kore’den sınır dışı edileceğinizi de bilmeniz gerekir.

Virüsten dolayı Kore’ye 100’den fazla ülke seyahat yasağı getirdi. Kore de bunu azaltmak, eski günlerine dönmek, en değerli 4.pasaport ünvanına tekrar kavuşmak için bu ülkelere vizeleri kaldırın yoksa benim ülkeme de elinizi kolunuzu sallayarak giremezsin mesajı vermeye çalışıyor.