Küçülen aileler

Güney Kore dünyadaki en düşük doğurganlık oranına sahip. Ortalama bir Güney Koreli kadının diğer ülkelere göre sadece 0.91 çocuğu var. (Buna karşılık, küresel ortalama yaklaşık 2,5 çocuktur.) Bu oran giderek azalmaktadır: 1950’lerin başlarında ve bugün arasında, Güney Kore’deki doğurganlık oranı kadın başına 5,6’dan 0,91’e düşmüş.

Koreli kadınlar 3 şeyden vazgeçti

Son yıllarda Güney Kore’de büyüyen bir sosyal fenomen olan “Sampo Generation”, yani iş hayatı ve kariyer adına  kadınlar üç şeyden vazgeçtiğini gördük: romantik ve duygusal ilişkilerden, evlilikten ve çocuk yapmaktan uzak durdular. Önce iş önce kariyer sonrasına bakarız dediler.

Dünyanın en uzun ömürlü insanları

Kore’nin yıllara göre ve cinsiyete göre nüfus grafiği

Geçen facebook hesabımızda dünyanın en yaşlı kaynanaları kore’de diye paylaşmıştık. Espiri bir yana Güney Kore şu anda dünyanın en yüksek yaşam beklentilerinden birine sahip. 1950’lerin ilk yarısında, yaşam beklentisi ortalama 42 yıldan biraz daha kısaydı (erkeklerde 37, kadınlarda 47). Bugün, sayılar nerdeyse iki katı görünüyor. Güney Kore şu anda dünyanın en yüksek yaşam beklentilerinden birine sahip – 2015-2020 için İzlanda’ya eşit on ikinci sırada. Güney Kore’de doğan ortalama bir bebek 82 yaşına kadar yaşayabilir (özellikle erkeklerde 79, kadınlarda 85). Buna karşılık, dünya ortalaması 72 (erkeklerde 70, kadınlarda 74). Böyle devam ederse bu yüzyılın sonunda, Güney Kore’de doğan ortalama bebek 92 yaşına kadar yaşayacak (erkeklerde 89, kadınlarda 95).

Kore’nin yıllara ve yaş aralığına göre nüfus grafiği

Yaşlı nüfus % 3’ten % 15’e

1950’de, nüfusun% 3’ünden azı 65 yaş ve üstü idi. Bugün bu rakam% 15 seviyesinde. 2060’lı yıllarda 65 yaşından büyüklerin yüzdesinin% 40’tan daha fazla olacağını tahmin ediliyor.

Ülke nüfusu 2024’te düşmeye başlayacak

Grafiğe de baktığımızda yakın bir gelecekte Kore’yi çok uzun ömürlü yaşlıların çoğunlukta olduğu ve dışarıdan evliliğe bağlı göç almadığı sürece 52 milyon rakamını göremeyeceği bir sonuç bekliyor. Bu paradoksa göre, 2024’e kadar ülke nüfusu en yüksek seviyeye çıkacağını ve ardından düşmeye başlayacağını öngörüyor. Hata tahminlere göre 2100’e gelindiğinde, Güney Kore’nin nüfusunun yalnızca 29 milyon civarında olacağını tahmin ediyor. Yani 1966’daki rakamına dönecek gibi. Bir zamanlar yılda ülke genelinde 400 bin bebek doğarken, 2018 yılında bu rakam 300 binin altına indi. Hükümetin ve  bazı belediyelerin doğumu ve evliliği teşvik etmesine rağmen beklenen artış görülmedi.

Ya doğum ya göç

Ülkenin bu grafiğinin değişimesi ya doğurganlığın artmasıyla ya da dışarından göç almasına bağlı. Kore’nin ekonomik başarısı bu seyirde devam etmesi bu ikisinden birine bağlı. Yoksa yazının başında verdiğimiz öğrencisizlikten kapanan ilkokulların yerini zamanla lise ve üniversiteler alacaktır. 15 milyon olan evcil hayvan sayısı 2-3 katına çıkar ve ülkenin ayrı kalemi ayrı bir problemi olur.