Kpop BTS’den bir rekor daha

Kore’nin ünlü pop müzik grubu BTS’in bir müzik videosu 800 milyondan fazla izlenme rekor kırdı.  ‘Boy WIth Luv’u  YouTube’da 801 milyon izlenerek kendini rekorunu egale etmiş oldu.

 

Kpop grubu BTS’nin müzik videosu 800 milyonda fazla izlenme

 

2019 yılında Grup, “Boy With Luv” Hot 100 listesinde 8 numaraya yükselmiş ve sekiz hafta boyunca yerini koruyarak kendi rekorunu kırmıştı.

BTS Irkçılığa Karşıyız!

Kore’deki K-pop süperstarları ve BTS ABD’de Black Lives Matter (BLM) hareketine destek vererek ırkçılık ve şiddete karşıyız diyerek girişimi destleyn sosyal medya paylaşımı yaptılar.

Kpop grubu BTS ırkçılığa karşı

“Irk ayrımcılığına karşıyız. Şiddeti kınıyoruz. Siz, ben ve hepimiz saygı duyma hakkına sahibiz. Birlikte duracağız.”

Biraz dah sinemadan…

Kayıp 17.4 milyon Dolar

Kore Film Konseyi (KOFIC), koronavirüs patlamasından zarar gören 82 film projesinde yaptığı ankete göre, toplam kayıp miktarının (Ocak-Nisan) 21.4 milyar won (17.4 milyon $) olduğu tahmin edildi.

42 film projesini erteledi

Katılımcıların yüzde 51’i (42 film projesi) yapımları ertelediğini veya durdurduklarını söyledi. Sonuç olarak, 227 sinema çalışanı ücretsiz izne bırakılırken 186 personel işten çıkarıldı.

Kore sinema sektörü 2020’yi %62 düşüşle kapatır

Ülke çapındaki sinemacı sayısının Mayıs ayından kademeli olarak artarak 2019 seviyelerinin yüzde 80’ine ulaşması halinde, yıllık bilet satışlarının geçen yıl kazanılan 1.2 trilyondan yüzde 62 düşüşle 727.3 milyar won’a ulaşması bekleniyor. Öte yandan, sinema salonları durgun kalır ve 2019 seviyelerinin yüzde 50’sinde çalışırsa, yıllık bilet satışlarının 516,7 milyar won civarında olacağı tahmin edilmektedir.

 

Sinema biletleri yarıya indi.

 

Kore Film Konseyi KOFIC’in geçen hafta yaptığı duyuruya göre, sinemaseverler haftaiçi sinema bileti başına 6.000 kore Won’u (4.90 $) indirim alabilecekle Kore’de haftaiçi sinema bileti  10.000 won

 

Temmuz’da iddalı filmler gösterime girecek.

 

Uzun süren yeni koronavirüs pandemisinin ortasında Kore sinemaları yaza hızlı bir çıkış yapmak istiyor. Mart ve nisan aylarında %94 oranında düşen izleyici sayısı Mayıs’ın son haftası ve Haziran’da yükselişe geçti. Bu hareketlikle beraber bazı filmlerin  tarihleri de belli olmaya başladı.

yarımada filmi

 

Yönetmen Yeon Sang-ho’nun 2016 hit hit gerilim filmi “Train to Busan” ın devamı olan film, dört yıl önce bir zombi kıyametinin patlak vermesinin ardından harabeye bırakılan Kore Yarımadası’nda gerçekleşiyor.

 

 

Kore filmleri yaza hızlı başladı

Song Ji-hyo ve Kim Mu-yeol’un oynadığı gerilim filmi “Intruder” davetsiz misafir  4 Haziran’da gösterime girdi.

Kim, Song’un oynadığı kız kardeşi Yu-jin’in kaybolmasından 25 yıl sonra geri döndükten sonra ailesi garip değişikliklerle karşılaşan Seo-jin’i canlandırıyor.

 

 

CGV, sinemaseverlerin maske takıp takmadığını kontrol eden sistemi getirdi.

Kore’nin eğlence devi CJ Group’un bir üyesi olan şirket,  115 salonda Smart Pass sistemini tanıttı. Smart Pass, bir kişinin maske takıp takmadığını tespit ediyor; sistem, kullanıcıdan çeneye takılıyorsa veya burnu tam olarak örtmüyorsa, kullanıcıdan uygun şekilde takmasını istiyor ve uyarıyor.

Kore’den 2 Film Cannes’e

 

Cannes Film Festivali seçim komitesi 56 film belirledi; Belirlenen filmler arasında Güney Kore’den iki film yer alıyor.

Koreli yönetmen Yeon Sang-ho’un ““Peninsula, ve Im Sang-soo’nun ““Heaven: To the Land of Happiness,”  2.067  film arasından seçildi.