Amerika’nın İran yaptırımları Kore Pazarını Olumsuz Etkiliyor

Amerika’nın İran yaptırımları 6 Kasım’da açıklandı. 8 ülke bu yaptırımlardan muaf tutuldu. İşte Türkiye gibi bunlardan biri olan Güney Kore her ne kadar ambargodan muaf olsa da sonuçları pek de öyle değil. İran’da iş yapan Güney Koreli şirketler, muafiyetin sadece petrol alışverişi için geçerli olacağını düşünüyor. İran ile franchise  iş yapan Kore’nin CU kozmetik marketler zinciri anlaşmalı şirketin satışların iyi gitmediği ve ödemeleri yapamadığı için anlaşmayı feshedip İran’dan çıkacaklarını söyledi.

Evdeki hesap çarşıya uymadı

Koreli Şirket BGF Retail, CU markalı kozmetik market zinciri ABD’nin yaptırımları nedeniyle İran ile  iş yapmayı bırakacak. Kore’nin perakendeci devi , İran’ın perakendecisi Entekhab, İran’daki CU marketlerini kullanma lisansı için franchise ücretini zamanında ödemedi. İsmini vermek istemeyen CU yetkilisi,

“İran’daki küresel pazara geçen yıl ilk adımı attık, ancak ortağımız Entekhab, son ekonomik yaptırımlardan etkilendi, bu yüzden franchise işine devam etmek zorlaştı. Entekhab ile sözleşmeyi feshetmekten başka seçeneğimiz yoktu”

dedi.

CU Kozmetik 10 Mağaza Açmıştı, 2020’ye Kadar 1000 Şube Planlıyordu

Kore şirketi, İran’da ilk CU mağazasını geçen yıl kasım ayında açmıştı. CU, Kore’nin dışında açtığı ilk market zinciri olmuştu. Tahran’da bir Sadeghiyt mağazasından başlayarak, BGF Retail burada dokuz market açtı. BGF Retail ve Entekhab ayrıca 2020 yılında İran’da 1.000 mağaza açmayı planlıyordu.

Yeni Rota Moğolistan

Ancak, İranlı franchise sahibi, Kore franchise’larına ilk yılın 3 milyon avroluk (3.4 milyon dolar) telif ücreti ödemeyi yapamadı. Şirketten yapılan açıklamaya göre satışların yıllık bazda % 1,2 düştüğünü, faaliyet kârının ise % 19,5 oranında düştüğünü söyledi. BGF Retail CU İran sayfasını kapatıklarını ve bundan sonra  Moğolistan’daki işe odaklanacaklarını söyledi.