Kore hava yolculuğunda rekor artış

Kore’nin hava yolcu trafiğinde yeni bir rekor daha kırılmış oldu. Türkçe tabirle leyleği havada görmüşler. Ulaştırma Bakanlığı  verilerine göre, 2017 yılında 109 milyon insan uçak yolculuğunu kullanmış.

2017 yılında, ülkenin iç ve dış hatlardaki yolcu trafiği 109.36 milyon olarak gerçekleşmiş ve bir önceki yıla göre % 5,2 artış gerçekleşmiş. Bu rakamın 26.4 milyon yurtdışına seyahat etmiş. 52 milyonluk ülkede her iki kişiden biri geçen yıl yurt dışına çıkmış yurt içini de sayarsak ülkede uçmayan kalmamış diyebiliriz. Kore Turizm Organizasyon verilerine göre, 2017 yılında, 26.4 milyon Koreli yurtdışına seyahat etmiş. Bu rakam bir önceki yılın iki katından daha fazlaymış.

Toplam uçuş gecikmelerin oranında da  3,8 puan azalarak % 9,5 seviyesine geriledi. İç hatlardaki geçikme de %12’ye gerilemiş.

Kore’de iki tane tam hizmet veren havayolu şirketi bulunuyor – Korean Air ve Asiana Airlines.  Ayrıca, Jin Air, Jeju Air, Air Busan, Air Seoul, Eastar Jet ve T’way Air olmak üzere altı tane  düşük maliyetli havayolu şirketi var.