Man Booker roman ödüllü yazar

Güney Koreli bir romancı yazarın kitabı gelecek yüzyılda  okuyucu ile buluşacak..  ‘Vejetaryen’ adlı kitabıyla uluslararası Man Booker Roman Ödülü’nü kazanan, İngilizceye çevrilen ikinci kitabı ‘The White Book’ ile de yine Man Booker’a aday olarak dikkatleri üzerine çeken Güney Koreli romancı Han Kang, ‘Future Library’ adlı projeye dahil olarak yeniden gündeme geldi.

İskoçlu yazar başlattı

İskoçyalı sanatçı Katie Paterson’ın 2014’te başlattığı ‘Future Library’ adlı proje Norveç’te, Oslo yakınlarındaki bir ormana dikilen bin fidan ve yazarların metinlerini 2114 yılına kadar bu ormana gömmesiyle başlamıştı.

2114 yılında okuyucuyla

Hayal gücü ve zaman gibi temalara odaklanan ‘Future Library’ komitesi her yıl bir yazar seçiyor ve bu yazar da projeye katılmayı kabul ederse, yazdıkları kitap hiç kimse onu okumadan, 2114 yılına dek bu ormanda gömülü kalıyor ve bu kitapları basmak için Oslo’daki ormandan yaşlanmış ağaçlar kullanılacak.

Her yıl bir kitap

Şimdiye kadar Han Kang dışında kitaplarını yaklaşık 100 yıl boyunca ormanda gömülü bırakmaya karar veren yazarlar arasında, Nobel Ödüllü Margaret Atwood ve İngiliz romancı David Mitchell yer alıyor.

Bakışı genişletmesi

Projenin mimarı Paterson, Han Kang’ı seçmelerinin nedeninin, onun kitaplarının “Dünyaya bakışımızı genişletmesi” olduğunu söylüyor.

Romancı bir aileden

Güney Koreli yazar Han Kang, 48 yaşında ve  romancı Han Seung-won’un kızıdır.