1 Ocak 2020 den bu yana, 2020 yılının en iyi film dağıtım şirketleri belli oldu. Covid19’dan dolayı tüm ülkelerde %70’lere varan kayıplar sonrası yeni yeni toparlanmaya başlayan sinema sektörüyle ilgili haberimiz.

Sinema Port‘ta yer alan habere göre;

Koreli Firma  CJ Entertainmet 89 milyon hasılat

Koreli sinema ve dağıtım şirketi Türkiye’de lider durumda. 7. Koğuştaki Mucize, Recep İvedik 6, Kral Şakir, Bayi Toplantısı gibi filmlerin dağıtım şirketi olan Cj Entertainment, 89.138.134 TL toplam hasılat ile pazar payının %30.95’ini oluşturarak 2020’nin zirvesinde yer aldı.

Virüse rağmen ikinci 87 milyon TL hasılat

Cj Entertainment Turkey’i 87.318.704 TL hasılatla takip eden UIP Türkiye’nin başarısında, Eltilerin Savaşı filmi ile elde ettiği 63.5 milyonluk hasılatın payının büyük olması gözlerden kaçmadı. UIP bu sene daha az filmle beyaz perdelerde olsa da elde etmiş olduğu geniş seyirci kitlesiyle filmlerinin popülerliğini gözler önüne serdi.

Üçüncü sırada yine Kore şirketi CGV Mars

Listenin üçüncü sırasındaki dağıtım şirketi ise yine Koreli şirket CGV Mars D. Oldu. CVG Mars D.’nin 3. Sırada olmasını sağlayan iddialı yapımlar; Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu, Aşk Tesadüfleri Sever 2, Ip Man 4: Final oldu.

 

Dünyaca ünlü Warner Bros, ilk üçe giremedi

 

Yıllarca Türkiye’de listenin başını çeken dünyada da başarılı dağıtım şirketlerinden birisi olan Warner Bros, Koreli şirketlerin Türkiye piyasasına çıkmasıyla ilk 3’e girmeyi başaramadı ve dördüncü oldu.