Koreli Sanatçılar

Koreli sanatçılar çağdaş sanatın önde gelen fuarlarından 15. Contemporary Istanbul (CI)’da. Bu yıl sanal edisyon ile başlayan fuarda başta Chun Kwang-young olmak üzere dokuz Koreli sanatçının eserleri de yer alıyor. Virtual Contemporary Istanbul, 21 Aralık-6 Ocak arasında virtual.contemporaryistanbul.com adresi üzerinden ücretsiz olarak gezilebilecek.

Contemporary Istanbul, tüm dünyada oluşan olumsuz şartlardan dolayı 2020 yılı organizasyonunu Aralık ayına ertelemişti. Ancak önlemlerin hafta sonu kısıtlamasını da içermesiyle bu yıl ki fuarı sanal edisyonla başlatma kararı aldı. Fiziki edisyonunu ise 27 Nisan-2 Mayıs tarihlerinde yapacak. Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli basın toplantısında yaptığı konuşmada, “İçinden geçtiğimiz dönem bizi, tüm dünyayı son hızla dijitalleşmeye itti, süreçleri hızlandırmaya mecbur kıldı. CI olarak sanal fuar çalışmalarımız vardı, ancak süreç bu planlarımızı hızlandırmamızı gerektirdi ve şimdi 15. edisyonumuzu sanal fuarımızla başlatıyoruz.

Çevrimiçi Sanat Fuarlarında Bir İlk!

Fuar koordinatörü Melih İsmail İnan, sanal edisyonun fiziksel bir fuarı ziyaret etmekle aynı deneyimi yeniden üretmeyi deneyeceğini söyledi.

“Sanal fuar, galerilere platform içindeki koleksiyoncular ve sanatçılar ile iletişim kurma şansı veriyor. Sohbet alanlarını sanat eserleri hakkında soru sormak için kullanabilir ve hatta sanat danışmanlarını veya arkadaşlarını sanat eserine katılmaya ve birlikte konuşmaya davet edebilirler. Bu daha önce çevrimiçi sanat fuarlarında hiç yapılmamıştı, ”

“Bu sadece eski bir alışveriş merkezi gibi statik bir web sitesi değil, daha çok fiziksel bir fuarı ziyaret etmeye benziyor. Sanat eserini görmek için galeri alanında dolaşabilir ve bir sonraki galeriye gidebilirsiniz. Bu bir oyun deneyimi gibi ve insanların bundan çok keyif alacaklarını düşünüyoruz. ”

Sitede klavye tuşları ile ilerlenebiliyor. Eserler yakınlaştırılarak görülebiliyor. “Shift” tuşu ile hızlıca ilerlenirken, “boşluk” tuşu ile zıplanabiliyor.

Koreli Sanatçı Chun Kwang-young  da Virtual Contemporary Istanbul’da

İnan’a göre Türk koleksiyonerler farklı şeylere ilgisi var, Koreli sanatçı ve galeriler de Türk izleyicilerin oldukça ilgisini çekiyor ve olumlu tepkiler alıyor. Bu, heykeltraş Chun Kwang-young’un CI’nin 15. edisyonunun önde gelen isimlerinden biri olarak seçilmesinin nedeni olabilir.

Chun, “hanji” ya da geleneksel Kore dut kağıdına sarılmış küçük üçgen nesnelerden oluşan “Aggregation” heykel çalışmaları ile tanınıyor.
Aggregation serisi, Chun’un kağıtla paketlenmiş şifalı otlarla ilgili çocukluk deneyimlerinden ilham alarak oluşmuş. Ana malzemesi, atalarının bilgeliğini ve işçiliğini ortaya çıkarmaya çalışan Doğu felsefesi üzerine yazılmış antika kitapların sayfaları. Geleneksel Kore teknikleri ile kağıdı kahve, sarı çay, siyah çay ve geleneksel Kore malzemeleri gibi doğal malzemelerle boyuyor. Chun, binlerce üçgen parçayı bir tuval veya heykelsi bir alt yapıda bir araya getirerek, “insan yaşamının tarihini yansıtan bir pencere” olarak nitelendirdiği Aggregation’ı yaratıyor.

Chun, Türkiye’nin En Büyük Sanat Fuarında Tanıtılan Tek Koreli Sanatçı Değil

Bu yıl Seul merkezli AB Gallery, Koreli sanatçılar – Seung Jae-min, An Ma-ran, Yoo Sun-tai, Park Chul, Won Sang-chul, Lim Young-joo, Jo Sung-won ve Hwang Bu-yong’un çalışmalarını sergiliyor. Won Sang-chul ve Yoo Sun-tai gibi sanatçıların Türkiye’de düzenli koleksiyonerleri var. AB Gallery yönetimi Türkiye’nin Kore’ye karşı dostane olduğunu ve Türklerin hem Kore sanatına hem de ülkeye ilgi duyduğunu söylüyor.

Fuar Tamamen Ücretsiz

Virtual Contemporary Istanbul’da 11 ülkeden, 37 galeri, 550 sanatçı ve 1500 eser ve 13 inisiyatif yer alacak; 17 gün boyunca gezilebilecek virtual.contemporaryistanbul.com ücretsiz olacak.