Son günlerde Kore’yi yakından takip edenlerin de dikkatini çeken bir konu. Başkanlık Sarayı (Blue House) önünde kameralar karşısına geçip 3 numara traş olan siyasilerin protestosu ülkenin gündem konusu. Şimdiye kadar ikisi kadın milletvekili ve birisi de ana muhalefet partisi lideri olmak üç kişi tıraş oldu. Bu ne anlama geliyor. Bu eskiden beri yapılan ve Konfüçyanizme dayanan bir eylem türü mü? Ona bakalım.

Protestoların odağındaki isim: Cho Kuk

Devlet Başkanı Moon ve yeni Adalet Bakanı Cho Kuk

 

En son Güney Kore’nin muhalefet (Liberty Korea Party)  Liberal Parti lideri Hwang Kyo-ahn, hükümeti protesto etmek için gazetecilerin önünde saçlarını traş eden en son politikacı oldu. Kore tarihinde ilk kez ana muhalefet lideri başını halka açık şekilde protesto olarak traş etti. Protesto sebebi ise, haftalardır ülkenin gündeminde olan ve ailesi hakkında yolsuzluk iddialarıyla suçlanan, bakan olmasın diye günlerce protesto yapmalarına ve halka rağmen Devlet Başkanı Moon Jae-İn tarafından atanan Adalet Bakanı Cho Kuk.

 

 

Kadın milletvekilleri protesto olarak saçlarını traş etti

Yolsuzluğa adı karışan yeni Adalet Bakanı

Eski bir hukuk profesörü olan ve Bay Moon’un yardımcısı Cho Kuk, geçen hafta adalet bakanı olarak göreve başladı. Soruşturması henüz devam eden akademik dolandırıcılık, haksız burs ayarlama suçlamaları ve ailesine yönelik maddi suçlarla itham edilmesine rağmen, Moon tarafından ısrarla atamasına halk öfkeli. Cho’nun istifa etmesini veya siyasetten çekilmesini istiyorlar. Bakan olarak atandığı gün açıklamalarda bulunan Cho, kızının haksız burs aldığı iddiasıyla “genç nesiller için en derin özürlerini” dile getirdi. Ancak yeni yargı reformuna odaklanmamız lazım dedi. Devlet Başkanı Moon, da yasadışı eylemleri onaylanamadığını vurguladı ve yalnızca iddadan ibaret bazı iddialara dayanarak birini atamamak kötü emsal teşkil edeceğini, Onu 20 yıldır tandığını ve ona güvendiğini söyleyerek, geri adım atmadı ve sahip çıktı.

Neden kafayı üç numara traş ediyorlar?

Kore’de uzun süreli eylem ve protesto gösteri biçimi olarak saçı üç numara traş etme geleneği var. Bizdeki açlık grevi veya ölüm orucu gibi Korelilerde saçı traş etme söz konusu. Bazılarına göre bu hareket, geleneksel Konfüçyüslü öğretiye dayanır ve bir davaya bağlılık veya bir işte kararlık göstermenin ifadesi. Geri adım atmamanın, agrasif hareket etmenin göstergesiymiş. Konfüçyanizm’e göre, vücudumuzun herhangi bir kısmına zarar vermek, buna saçlar da dahil olmak üzere, affedilmez bir saygısızlık demekmiş. Ayrıca vücutları dışında bir şey yapma gücü olmayan sosyal azınlıklar tarafından yapılan bir eylem olarak tanımlanıyor.

Geçmişten bugüne Kore’de saç traş eylemi

Kore’nin yakın geçmişine doğru gitttiğimizde yani askeri diktatörlüğün altında olduğu 1960’lı ve 70’li yıllarda muhalifler genellikle bir direniş işareti olarak tıraş oluyorlarmış. 2007 yılında, yüzlerce Icheon Şehri sakinleri, yeni bir sanayi tesisinin kurulmasına karşı çıkarak yüzlerce kişi saçını traş etmişti. İki yıl önce, 900’den fazla Koreli ABD’nin bir füze karşıtı sistemine protesto olarak saç traşı oldu. En son geçen yıl Kore’deki bazı kadınlar, bazı AVM soyunma kabinlerine ve WC’lere yerleştirilen gizli kamera ile kadınların görüntülerin yayınlanmasına yönelik yürüyüş eylemleri olmuştu. Bu eylemde de bazı göstericiler saçlarını traş etmişti.

Kore’de toplu saç traş eylemi

Siyasilerin traşı bir gösteriden mi ibaret?

Saç tıraş etmenin Kore tarihinde ve kültüründeki yerini izah ettik ama son zamanlarda politikacıların yaptığı bu eylemin arkasındaki gerçek niyeti bilemeyiz. Bu duruma ne diyorsunuz? diye halka mikrofon tutuyorlar. Komik bulan, gülünç bulan var. Bunun bir show olduğunu saç traş etmekle fedakarlık olmaz diyenler de çoğunlukta. Güçsüz bir hareket olarak görülüyor.

Gerçekten böyle şey mi olur? Yapıyorsanız Türkiye’deki gibi açlık grevi veya ölüm orucu tutun diyesi var  insanın ama Kore kültüründe bizim açlık grevinin anlam olarak bir karşılığı yok. Çünkü onların inançlarına göre eylem vücuda zarar vermeden yapılması ve emanete sahip çıkılması gerekiyor.

Neyse onların inançlarına ve kültürüne saygı duyalım. Kore’nin  siyasetine ve içişlerine daha fazla karışmayalım. Nasıl biliyorlarsa öyle yapsınlar. Bize farklı geldiği için biraz izaha çalıştık o kadar.