Kore Türkiye kıyaslaması

(2013 yıllarında Türkiye’de master yapan bir öğrencinin düşünceleri.)
Yurt dışına çıkanların en çok yaşadığı sıkıntı kendi ülkesine ait yemekleri  pek bulamaması. Türkiye’de Kore yemekleri ve malzemeleri bulmak zor ve olan yerler ise çok pahalı. Sanırım sadece 3 şehirde Kore yemeklerinin olduğu lokanta vardı. Son günlerde arkadaşların anlattıklarına göre onların da bazıları kapanmış.
Türklerin kendi halkı için olan lokantalarda fiyatlar uygun. Sokakta ucuza nohut pilav satanları görünce şaşırmıştım. Koreliler genelde dışarıda yemek yiyor. Türkler yemeği genelde evlerinde yiyor. Haftada veya ayda bir de lokanta yiyorlar. Türkler misafiri evinde, Korelilerse misafiri lokantada ağırlıyor. Kahveleri de dışarıda içiyorlar.
Türkiye’de özellikle yabancılar için ev kirası pahalı. Halka TL olarak kiraya verdiği evini dolar üzerinde bize veriyor. Ama Kore’deki gibi 30 milyon Won depozito yok. Sadece 1 kira bedeli olması güzel bir durum.
Türkiye’de çok cami var. Her yerde ezan sesi duyuyoruz. Tapınak hiç yok kiliseler de az. Kiliseye giren yerlilere  ve yabancılara da çok garip bakıyorlar. Ezan sesiyle uyanıyorduk. Müslüman Türkler ezandan sonra tekrar yatıyorlar ama biz spor yapıyor ve erkenden üniversiteye veya dışarı çıkıyorduk. Türklerse  genelde sabahları hiç spor yapmıyor veya bir iki defa diş fırçalıyor.
Üç beş kelime İngilizce bilen Türk erkekleri yaramaz, çapkın ve  yabancı bayanlarla hemen arkadaş olmak istiyor. Az Korece bilenlerse peşimizi bırakmıyor. Kardeş ülke kan kardeş diyenler var.
Türkiye’de aileler kalabalık ve birbirine çok yakın. Kore’de yaşlılar çok var ama Türkiye’de erken yaşlananlar var.  Genç 18 yaşını geçse de evi terk etmiyor veya ayrı yaşamıyor. Boş boş gezen çok işsiz genç var. Babaları onlara hâlâ  para veriyor. Koreliler yaşlı ama sağlıklı genç gösteriyor. Gençler çok boş gezmiyor en azından partime çalışıyor. Kore’de eskiden böyleydi ama şimdi gençler bir an önce evden ayrılıp yalnız yaşamak istiyor.
Türkiye’de tatiller çok uzun. Hatta kar tatili de çok oluyor. İstanbul’da bile kar tatilini çok sık yaşadık. Bize garip geldi. Bazı tatiller önceden belli değil ama Kore’de 5 yıl önceden belli.
Türkiye’de şehirler çok ve çok büyük. Güneydoğu ve doğu illeriniz hariç. Oradaki şehirlerin bazıları ilçe hatta köy gibi.
Türkiye’de sahipsiz sokak hayvanları çok. Özellikle köpek ve kediler. Kediler neyse de köpekler çok korkutucu ve tehlikeli. Kore’de evcil hayvan çok ama hepsi dışarıda sahibiyle beraber çıkar.
Türkiye’de  insanlar çok sigara içiyorlar. Büyük caddelerde içmek yasak ama Türkiye’de sadece kapalı yerlerde içmek yasak. Türkiye’de içen çok ama o sigaranın sona kalan kısmını yerlerde çok görmedik ama maalesef Kore’de yerlerde çok var. örtülü veya kapalı bayanların sigara içmesi de garip. Müslüman için sigara haram mı onu da bilmiyorum.
Türkiye Kore’ye göre çok büyük, manzarası çok güzel. Ama son zamanlarda her yere ev veya bina yapmışlar. Geçen hafta özellikle Rize, Ayder Yaylası ve Trabzon, Uzun Göl’ün son halinin fotoğraflarını gördüm çok üzüldüm. Çok kötü olmuş. Akdeniz kenarı da öyle olmuş. Ama denizleri çok temiz.
Türkiye’de dondurma pahalı. Çok doğal ve gerçek olduğu için olabilir. Kore’de bile 3000 won ve lezzetli. Ulaşım pahalı metro veya metrobüs da olsa . Taksi de çok pahalı. Taksiyle Kore’de 3000 Won’a gideceğiniz yere Türkiye’de 15 TL’ye gidiyorsunuz. Türkiye’de et daha pahalı. Neden pahalı bilmiyorum. Türkiye’de düzgün kemiksiz etin kilosu 40 TL Kore’de 12000 Won. bunu Türk lirasına çevirsek de 40 Tl olmuyor. Bazı Migros’larda domuz etini bulabilmemiz de bizim için güzel bir şeydi. Ve uygundu fiyatları.
Türkiye’de sebze ve meyve daha ucuz ve kiloyla satılıyor. Kore’de genelde taneyle. Bazen Kore’deki bir tane meyvenin fiyatına Türkiye’de 2 veya 3 kilo aynı meyveyi alabiliyorsunuz.
Alakası bir durum ama dikkatimi çekti. İnsanlar hava durumuna bakarak evden çıkmıyor. Türkiye’de çok şemsiye kullanılmıyor ve insanlar genelde hazırlıksız yakalanıyor. Koreliler olarak orada bile şemsiyemiz mutlaka yanımızdaydı. Bazı şehirlerde şemsiye asılı mağaza ve sokaklar gördüm bu da çok hoşuma gitti.
Türkiye’de mobilya daha pahalı. Ve Türkler evlerinde çok mobilya kullanıyor. Kore’de evler çok sadece. Yerden ısıtma olmadığı için koltuk sistemi olabilir. Türkler bulaşık makinesi Koreliler ise pilav makinesini çok kullanıyor.
Türkiye’de cep telefonu ve cep telefonuyla konuşmak daha pahalı. Türkiye’de elektronik eşyalar çok pahalı. Onun sebebi de ekstra çok  tüketme vergisi varmış İnternet her yerde çekmiyor ve sınırsız internet hem pahalı hem yavaş. Ücretsiz internet yaygın değil.
İnternetten alışveriş de çok yaygın değil ve iadesi büyük problem. En çok uçak ve otobüs biletini  internetten almak iyi oluyor. Türkiye’de giyim daha uygun ama Kore tarzı ölçüler çok yok.
Türkiye’de eğitim daha ucuz. Ama Üniversitelerde eğitimi kaliteli değil. lise veya ortaokulu bilmiyorum. Dünyadaki üniversite sırlamasında ilk 500′ lerde yer almıyor olması üzücü. SOn zamanlarda üniversiteler siyasetçilerin müdahale ettiğini öğrendiğimde şaşırdım. Hatta bir karala üniversiteler kapanmış ve çoğu profesör arkadaşlar işsiz kalmış. Çok ilginç durum.
Türkiye’de yaşlılar çok güler yüzlü ve yardımsever. Koreli yaşlılar da yardım etmek istiyor ama yaşlandıkça yalnızlaşıyor ve yalnız kalmayı tercih ediyor. Türkiye’de kafası örtülü ve sakallı yaşlı çok ama Kore’de sakallı yaşlı pek yok. Müslümanlarda sakal şart mı bilmiyorum ama halkın çoğu Müslüman ülke olduğu için olabilir.