Bir ankete göre, Kore’deki gençlerin yaklaşık yarısı mutsuz olduklarını söylemiş. Geçen hafta Kore Çalışma Enstitüsü tarafından 15 ila 34 yaşları arasındaki ülke çapında 2,500 kadın ve erkek arasında yapılan ankete göre;

Ankete katılanların sadece yüzde 22’si mutlu olduğunu söylerken, yüzde 22’si de ne mutlu ne de mutsuz olduğunu tam olarak belirtmemiş. Geriye kalanlar da mutsuz olduğunu söylemiş.

Mutsuz olanların oranı, Seul büyükşehir bölgesinde çok yüksek ve en çok da kadınlar mutlu değil.. Erkeklerde %53 kadınlarda %58.

Mutsuzluk; pahalılığın, iş telaşının ve geçim derdinin olduğu yerlerde daha yaygın. Diğer büyükşehirlerden, Busan %51, Ulsan %52, Gwangju ve Jeju’da %48 mutsuzluk oranları çıkmış.

Yüzde altmış biri (%61 ) kendilerini gerçekçi, %20’sinin de idealist oldukları için mutlu olamadığını belirtmiş. Mutsuzluğu yenmek için ne yapman gerek sorusuna çoğu kadercilik, bu saatten sonra değiştirmek mümkün değil demiş. Büyük mutluluklar için fırsatlar yakalayıp yakalamadıkları sorulduğunda, %44,3’ü kendilerini pasif, yalnızca %33,4’ü aktif olarak mutlu olmak için gayret ettiğini söylemiş.