Kore’den Türkiye’ye turist olarak gidenlerde son aylarda büyük artış görüldü. 2014 yılında yılda 200 bin Koreli’nin Türkiye’yi ziyaretiyle zirveye çıkan rakamlar 2015-2017 yılları arasında Türkiye’deki siyasi olaylar, terör saldırıları ve büyükşehirlerdeki bombalı olaylar yüzünde düşüş yaşadı.

İstikrar ve huzurla gelen artış

Kore’deki basın yayın organları da 2015-2017 yıllarında vatandaşlarını Türkiye’ye gitme konusunda sürekli uyardı. Türkiye’deki bu terör saldırılarının son bulması ve siyasi istikrarla beraber Kore’den Türkiye’ye gidenlerin oranında hızla bir artış gözlendi. Sadece Kore değil Uzakdoğu ülkelerinde aynı oranlarda artış oldu.

En fazla turist Kore’den

Turizm Bakanlığı verilerine göre Uzak Doğu’dan Türkiye’ye gelen turist sayısını ülkelerin nüfusa oranla değerlendirdiğimizde en fazla turist Kore’den geliyor. Türkiye’ye Çin’den yaklaşık 300 bin kadar turist gelmiş. Kore’den ise 141 bin kadar turist gelmiş. Koreli turist sayısı Çin’den gelen turist sayısı yarısı kadar değil ama Çin’in nüfusu 1,2 milyar, Kore’nin ise 51 milyon.

Koreli turist saysı 141 bin

Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısı 8 ayda yüzde 12.66 artış ile 292 bine, Güney Koreli turist sayısının yüzde 36.15 artış ile 141 bine yükselmiş. 2018 yılında Kore’den 92.774 kişi ziyaretiyle karşılaştırdığımızda yaklaşık %36 artış olmuş. Japon turist sayısının da yüzde 31 artış ile 67 bine yükseldi.

Kapadokya’yı ihya ettiler

Turizm gelirleri olarak da uzakdoğuluların en çok tercih ettiği yer İstanbul’dan sonra Kapadokya. Kapadokya denilince de balon turları. Balon uçuşlarına katılan yolcuların sayısı 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 63 artarak 537 bin 500 kişiye ulaşmış.

Kore’ye giden Türk turist sayısı çok düşük

İki ülke ilişkileri açısından baktığımızda Türkiye’den Güney Kore’ye bu yıl sadece 30 bin turist gitmiş. Gençlerimizde Kore hayranlığı, Kpop ve BTS etkisinine göre bu rakam çok az. Hatta nüfusa oranladığımızda 83 milyonluk bir ülke için bu sayı çok düşük hiç olmazsa 100 bin civarında olabilirdi. Burada öncelikler etkili oluyor. Türkler için gezmek önceliklerimiz arasında ilk sıralarda değil. Ama asgari ücretli de olsa bir Koreli’nin öncelikleri ve yıllık gezi planında mutlaka bir yurtiçi ve bir yurtdışı gezisi var.