Kore’de yabancı bir öğrencinin özellikle Seul ve Busan gibi büyükşehirlerde aylık masrafı ne kadar? 

 

 Kore’de okumak isteyen birçok öğrenciden bu tür sorular alıyoruz. Normalde bazı YouTuber veya Kore fanları paylaşıyor. Yılların deneyimi, reel ve güncel rakamlarla hesap kitap yaptığımız  yazı formatında bir de biz de okuyun istedik.

 

2014’teki rakamlardan bugüne ne değişti?

 

2014 yılında Kore’ye geldiğimizde Kore’de özellikle Seul’da hayat bize göre pahalıydı. 2014 yılında 2 TL 1000 Kore Wonu’ydu. Yani her şeyi ikiyle çarpıyorduk. 2020 yılına geldiğimizde 6 ile çarpıyoruz. Yani her geçen yıl daha da pahalı oldu.  Belki Korece dil kursları ve üniversite ücretleri dolar olarak 1 yıl için 6 bin dolarsa şu anda da 6 bin dolar ama Türkiye’de TL  ile birikim veya kazandığımız için 2014 yılında 6 bin dolar için 12 bin TL para lazımdı. Şimdi 43 bin TL gerekiyor. Aşağıda vereceğimiz rakamları yukarıdaki kur artışını da göz önünde bulundurarak değerlendiriniz.

 

Kaliteli üniversitelerde okumak için değer

 

Seul’daki çoğu üniversiteler çok kaliteli eğitime sahip ve Kore’deki 16 üniversite dünya geneli sıralamada ilk 500 içerisinde. Bununla birlikte, Seul’de okurken yaşam maliyetinin Kore’deki diğer şehirlerden daha pahalı olacağını kabul etmelisiniz.  

Ekonomik kriz her yerde ama

 

Kore ihtişamlı ve parlak görünse de 2014 yılındaki rahatlık ve ucuzluk yok. Covid19 la beraber ülke ekonomisi 1998 krizinden bu yana en kötü daralmayı yaşıyor ve işsizlik rakamı son 15 yılın en yüksek rakamlarını gördü. Eskiden öğrenciler partime iş bularak harçlıklarını çıkarıyordu. Bu yıl o imkanlar da azaldı. Peki tipik bir yabancı öğrencinin Seul’da 1 aylık asgari yaşam masrafı ne kadar tutar? Gelin birlikte hesaplayalım:

 

Gıda (250.000 ~ 400.000 won)

 

1. Okul kafeteryasında yemek maliyeti ucuz ama kampüs içerisinde değilseniz yemek için kampüse git gele değmez; Üniversite içerisindeki bir yemeğin fiyatı 4.000 won’dan 6.000 won’a (3 $ ~ 5 $) kadar olabilir.

 

Yemek fiş veya kuponlar

 

 Aylık veya dönemlik alırsanız % 50 daha ekonomik oluyor. Bizdeki gibi kampüs içerisindeki yemekler ve içecekler dışarıdaki lokanta yemeklerinden daha ucuz. Okul kantininden üç öğünü de yerim derseniz, ayda yaklaşık 200.000 ila 400.000 Won’a mal olur.

 

Evde yaparım derseniz

 

Bir öğün dışındaki yemeklerimi evde kendim hazırlarım mutfak ve market masraflarınız da yeterince besleyici ve normal olsun derseniz en az  300.000 ila 400.000 won gider.

 

Lokantada yeme maliyeti

 

Yemek yapmasını beceremem ve kim hazırlamak için uğraşacak derseniz ve ucuz lokantalara takılırsanız;  yemek başına yaklaşık 4.000 ila 8.000 won’a mal olabilir. Ayrıca, üniversitelerin çevresindeki bölgelerde atıştırmalık Kore’nin sokak yemeklerinden de alabilirsiniz. Ama biraz lükese kaçar ve karnımızı doyuracak , kebap tarzı birşey olsun diye restoranlarda yemek yemeyi seçerseniz, yemek maliyeti 8.000 ila 20.000 won arasında değişiyor. Buna her gün yemekten sonra kafelerde içeceğiniz kahveler dahil değil.

 

Konut Giderleri Ortalama (200.000 – 500.000 won)

 

Gosiwon, Gositel

 

Eşyalı bir yerde kalmak isteyenlerin tercihi.Bunlar tam mobilya, yatak, TV dolapları, banyolar (bazı durumlarda ortak banyoları kullanmak zorunda) ile yaklaşık 6 – 7m2 ayrı küçük odalardır. Ders çalışmanız veya uyumanız için yeterince büyük. Elektrik, su, pirinç, kimchi ve Wifi dahil fiyatlar 200 $ ila 300 $ arasında değişmektedir. (Üniversitelere ve metro istasyonlarına göre de fiyatı değişir.) Bu odaların avantajı, depozito ödemek zorunda olmamanız, okulların ve alışveriş merkezlerinin yakınında olması, güvenli ve temiz olmasından dolayı tercih edilir.

 

Bir kişilik oda

 

Tek başıma olayım kafam rhat olsun tek odalı bir yere çıkayım dersin Fiyatlar, bölgeye, metro hatlarına ve konuma bağlı olarak 350.000 ila 500.000 arasında değişmektedir (Üniversiteler veya Gangnam çevresindeki alanlar daha pahalıdır).

 

Yurtta kalma

 

Eğer yolda çok zaman harcamak istemiyorsanız  ve ulaşım ücretinden tasarruf etmek isteyene yurt iyi bir seçimdir. Fiyatlar kampüsün bulunduğu yere ve oda başına düşen kişi sayısına (2-4 kişi) bağlı olarak ayda 200.000 ila 400.000 arasında değişmektedir. 

 

3-4 kişi bir evde kalma

 

Öğrenciler için bir başka seçenek ama ev arkadaşından biri ayrılırsa pirince giderken bulgurdan olursunuz. Burada herşey normal giderse oda veya ev kirasını 250.000 – 300.000 paylaşma olur. Bir de  büyük miktarda depozito ödemek zorunda kalmazsınız. 

 

Ulaşım (80.000 – 150.000 won)

 

Aylık ulaşım kartı alırsanız veya  kredi kartınızla tüm ulaşım araçlarına dıt kart ödemesiyle kullanabilirsiniz. Haftanın bazı günleri kullanıyorsanız 80.000 won’dan Her gün toplu ulaşım kullanıyorsanız, ayda yaklaşık 80.000 ila 150.000 won mal olacak.  

 

Telefon faturası (12.000 – 60.000 won)

 

Kore’de üç ana telekomünikasyon şirketi vardır: KT, SKT ve LG U +. 

Seul’un hemn her yerinde (otobüsler ve metrolarda)  ücretsiz WiFi var. Faturalı hatta ne gerek var deyip telefon hattınız kontörlü de olsa aylık 12000 won’dan aşağı değil. Faturalı hatlarda aylık 40.000 Won’dan başlıyor. Ayrıca Kore’de sıfır bir telefon satın alırken faturalı  hattı olana telefon indirimli geliyor.  

 

Hesapta olmayan diğer yaşam giderleri (50.000 – 100.000 won)

 

Buna esas olarak elektrik, su, internet, gaz, apartman temizlik ücreti dahildir. Yaz aylarında klimadan dolayı elektrik faturası yüksek gelir.

Yukarıda bahsettiğimiz rakamlar sadece temel ihtiyaç maliyetlerdir. Bu, alışveriş, kozmetik, kıyafet gibi diğer şeyleri içermez.

Kısacası, Kore’de veya Seul’de yaşayan bir öğrenci için ekstra hiçbir şey harcamadan yaşamanın ortalama maliyeti genellikle ayda 600.000 ila 800.000 won arasındadır. Eğer öğrenci gezme, para harcama ve yeme içme konusunda rahatsa ekstra part time çalışması şart.

Hesap ortada karar sizin gençler.