Adalet Bakanlığı verilere göre, Güney Kore’de vize süresini aşıp, kaçak bir şekilde daha fazla süre ülkede kalan yabancıların sayısı, koronavirüs nedeniyle Kore’de mahsur kaldıkları ve ülkelere olan seyahat yasaklarına bağlı mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10 artmış.

Kore Göçmenlik Bürosu’na göre, ülkede yasadışı olarak kalan yabancıların sayısı ayda 396.654 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış. Henüz bu yılın 4 ayı olmadan 2019 yılının toplamından daha fazla bir rakam ortaya çıktı. Bakanlık denetimleri sıklaştırdı ama bu durum böyle devam ederse yıl sonunda bu rakamın 450 binleri aşacağı tahmin ediliyor.

Kore’de kaçak kalan yabancıların yıllara göre sayısı

Göçmenlik Bürosu’na göre kaçak kalanların yaklaşık 296.000’i veya yüzde 75’i ülkeye 90 günlük bir konaklama için vizesiz giren ziyaretçilerden oluşuyor. Aylık bazda da kısa süreli kaçak ziyaretçi sayısı 2019’un aynı ayına göre yüzde 11 arttı.

 

Adalet Bakanlığı, kaçak göçmenlerle baş edebilme adına 90 günlük vizesiz girişleri tekrar gözden geçirmek için ve 30 güne indirmek için harekete geçiyor. 90 günlük vize süresi dolduktan sonra kaçak kalmaya devam edenlerin yoğunlukta olduğu bazı ülkelerle vize gün sayısını 30 güne indirme yasa teklifini eylül ayında komisyonda ele alınacak. Bu 90 günlük vizesiz giriş yapabilen ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu belirtelim.

 

Bu arada Kore’de kısa süreli vizeyle (6 aylık )mevsimlik tarlada bahçede çalışmak için vietnam filipinler gibi ülkelerden her yıl düzenli olarak gelen işçiler virüste dolayı gelemez oldu. Çoğu tarım üreticileri gündelikçi, işçi bulmada da zorluk yaşandığı da geçenlerde haberlere yansımıştı.