Kore'de üniversiteye giriş sınavı


Dün Güney Kore ‘de üniversiteye giriş sınavı vardı. Normalde geçen hafta perşembe günü yapılacaktı fakat geçen 15 Kasım’da ülkenin güneydoğusundaki 5,4 şiddetindeki deprem nedeniyle bu perşembe günü gerçekleştirdi. sabahtan akşama kadar tam gün süren bir sınavı daha geride bıraktı.
Üniversiteye giriş sınavına diğer adıyla Skolastik Yetenek Testi (CSAT)’ne toplam 593.527 öğrenci başvurdu..

Sınav çıkışı bir okulun önünden öğrencileri sevinçler hüzünler gözyaşı birbirine karışmış.
Haber ajanslarında fotoğraflar ve haberlere bakılırsa bizim sınavlardan farkı yok ama tedbir anlamında biraz daha fazla diyebiliriz.
Depremin etkili olduğu Pohang’daki 2.000 öğrenci sınava girecekler yerler tekrar belirlendi.Sınav esnasında da 2 şiddetin altında  artçı sarsıntılar oldu fakata sınava devam edildi.
Sabahın erken saatlerinde tüm tedbirler alındı. Trafiğe takılan veya sınav merkezine zamanında ulaşamayan üniversite adaylar için polisler 15000 araç ve motosikletlerle öğrencileri belirlenen okullarına ulaştırdı.

Sınavda çıkan öğrencilerin annelerine ve yakınlarına sarılarak sevincini paylaşması
Devlete bağlı şirketler ve diğer halka açık özel şirketler mesaiye bir saat sonra başladı. Borsalar bir saat geç açıldı. Metro ve trenler de dahil olmak üzere toplu taşıma araçları gün boyunca  ekstra seferlerle hizmetlerini artırdı.
Öğleden sonraki 30 dakikalık İngilizce dinleme testi sırasında uçakların iniş ve kalkış yapmasına müsade edilmedi.

Sabah sınav merkezine gelen öğrencileri karşılayan görevliler.

Birbirlerine başarılar dileyen öğrenciler.
                   Anneannesine sarılıp duasına alan bir öğrenci.
Depremden dolay bir hafta ertelenmesi, iş sektörlerinde de bir dizi değişim ve yeniden düzenleme getirdi. Alışveriş merkezleri, üniversite sınavı CSAT sonrası satış planlarını 1 hafta erteledi ve seyahat acenteleri, ek ücret ödemeden öğrencilerin ayırdığı uçuşları yeniden düzenlemeye gitti.

Budist bir ailenin çocukları için tesbihi le dua ederken çekilen bu kare bizim okul bahçelerinde Yasin, Fetih ve Cevşen okuyan veya  edenleri hatırlattı.
Adeta hayatın durduğu ve bütün ailelerin kilitlendiği sınav geride kaldı. 1 Mart’ta üniversiteler yeni sezona yeni öğrencilerle merhaba diyecek.
Sınavdaki matemetik sorularının önceki yıllara göre daha da zor olduğu haberlerine bakılırsa üniversitelere yerleştirme süreci biraz daha zor olacak. Sistemin artısı veya eksilerini bir sonraki bölümde ele alacağız.
Not: Uzun olduğu için yazıyı iki bölümde ele aldım. Üniversite sınavının haber ajanslarına yansımasını anlattım. Daha sonraki bir yazı da ise Kore’de Üniversiteye giriş sistemi nasıl? Kaç öğrenci kazanabilecek. Hangi aşamaları var? Tek günde yapılmasının avantajları veya dezavantajları neler? ve daha aklınıza gelebilecek diğer sorular. ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra sizlere paylaşıyorum.