Bugün Kore’de üniversiteye giriş sınavı için hayat durdu. Her şey çocukların başarısı için. Bizde hafta sonu yapılan sınavlar Kore’de hafta içi yapılıyor ve  sabah 08: 40’da başlayıp akşam 17: 40 ‘a kadar sürüyor.

Kore’de bugün üniversiteye giriş sınavı, kısaca Suneung olarak adlandırılan ( CSAT ) vardı. Sınav başladı ama öğrencilerin ulaşımı aksamasın diye devlet dairelerinde mesai saat 10.00’da başladı. Bizdeki üniversite sınav öncesi ve sonrası benzer manzaralar vardı.

Sınavdan bir gün önce türbelere gitmeler, sabah namazına Eyyup Sultan camine gitmenin Korecesi de tapınaklar ve kiliseler.. Değişen bir şey yok. Aileler veya babaanneler torunlarına dua için tapınaklara akın ettiler, dilek dilediler.

Sınava toplam 548.734 kişi başvurdu. Bunlardan  394.024’ü lise son öğrencisi. Lise son sınıf öğrenci adaylarının sayısı 1993’ten bu yana en düşük rakam oldu.

Kore’deki ÜNİVERSİTE SINAV SİSTEMİ CSAT ile ilgili yazı için tıklayabilirsiniz.

Bugünkü sınavın sonuçları 4 Aralıkta açıklanacak. Üniversitelerin en az 4 yıllık bir bölümü için yaklaşık 120 bin öğrenci kabul alabilecek.