Kore’deki gençler, milletvekilleri ve nüfuzlu kişilerin çocuklarının askerlik yapmamasından veya askerlikten muaf olmasından rahatsız.

 

Normal vatandaşın, gariban veya siyasi gücü olmayan kişilerin çocukları 21 ay zorunlu askerlik yaparken bakan veya milletvekili çocuklarına yapılan ayrımcılık ve hukuksuzluk öfkeye yol açtı. 

 

Kore Adalet Bakanı Choo’nun oğlu Seo, 2017’de askerlik görevini yaparken diz ameliyatı olmak için hastalık izni aldı. Birliğine geri dönmedi ve geç kaldıktan sonra telefonla izninin uzatılmasını istedi. Dahası, bazıları Choo’nun kişisel sekreterinin telefon görüşmesini oğlunun adına yaptığına dair şüpheler uyandırdı.

 

Ulusal Meclis’teki milletvekili kayıtlarına göre iktidardaki Demokrat Parti’den görevli milletvekillerinin çocuklarına askerlik hizmeti muafiyeti oranının muhalefet partisine göre dört kat daha fazla olduğu ortaya çıktı.

 

Çocukları askere alınmasına rağmen sonradan askerlik hizmeti muafiyetinden yararlanan toplam 16 milletvekili var ve Partiye göre 14 Demokrat ve 2 muhalefet milletvekili bulunuyor.

 

Şimdiye kadar  askerlikten muaf tutulan görevdeki  milletvekillerinin sayısı 34 Demokrat Parti ve 12 muhalefet kanadında.

 

 24 yaşından önce çocuklarını yurt dışına çıkararak askerliği ertelenen 5 milletvekili var.

 

Milletvekillerinin veya bakan çocuklarının bir şekilde askerlikten yırtması veya askerlik yapmaması siyasetin doğasında var galiba. Zorunlu askerlik süresinin (21 ay) en uzun olduğu ve şimdiye kadar bedelli askerlik uygulamasının olmadığı Kore’de de yaşanması üzücü bir durum.

 

Her yıl yüzlerce Koreli gencin vatandaşlıktan çıkmak istemelerini bir de bu açıdan değerlendirin.