Kore'de kadın olmak

Kore’de Kadın Olmak…

Kore’de kadın olmak temalı yazılara gündemde olduğu süece devam edeceğiz anlaşılan. Henüz 2 hafta önce olan bir olay Kore’de kadın düşmanlığı konusunda durumun vahametini gözler önüne serdi.

21 Ekim’de genç bir kadın, Seul’deki Gangnam İstasyonu yakınlarında kadınları uyaran bir tweet gönderdi.

“Bir grup erkek, Gangnam İstasyonu yakınlarında CGV’nin arkasındaki sokakta toplanıyor ve yalnız yürüyen genç kadınlara tanımlanamayan bir madde sıkıyor. Lütfen dikkatli olun ve bunu retweetleyin.”

Tweet, “Kadın olmak kesinlikle zor” gibi yanıtlarla 1000’den fazla kez retweetlendi.

Olayı inceleyen polise göre, bir grup erkek sokakta bir pazarlama etkinliğine katılan satış görevlileriydi ilk tweeti atan kadın durumu aslında yanlış yorumlamıştı.

Sonuç itibarıyla kötü bir şey olmasa da olay, kadınların Kore toplumunda yaygın olan kadın düşmanlığı konusunu yine gündeme taşıdı. Zira Kore’de kadınlara yönelik birçok nefret suçu örneği var. O örneklerden en çok hatırlanan örneklerden biri 2016’da Gangnam İstasyonu yakınlarında gerçekleşti.

Kore’de Kadınlara Karşı İşlenen Suçlar

17 Mayıs 2016’da 23 yaşındaki bir kadın, istasyonun yakınında 34 yaşındaki bir adam tarafından öldürüldü. Polisle konuşan adam, kurbanı tanımadığını, ancak kadınlara olan nefretinden kaynaklandığını söyledi.

Bu yılın Ağustos ayında, başka bir olayda polis, bir erkek üniversite öğrencisini sokakta kasıtlı olarak kadınlara tükürdüğü için tutukladı.

Geçtiğimiz Haziran ayında polis, Seul İstasyonu’nda rastgele karşılaştığı bir kadının elmacık kemiğini kıran 32 yaşındaki bir adamı tutukladı. Şiddetin sebebi yine kadın düşmanlığıydı ve suçlu kadını tanımıyordu bile…

Bu tarz nefret suçları, kadın ve erkekleri eşit görmeyen erkek sayısının her geçen gün artmasına sebep oluyor.

Örneğin Seul’deki 25 yaşındaki bir kadın bu olaylarla ilgili olarak “Sırf kadın olduğum için hedef olabileceğime inanıyorum. Gece metro istasyonundan eve yürürken çok dikkatli oluyorum. Oldukça üzücü ama gerçek bu.” diye açıklama yaptı.

Polise göre, kadınlara yönelik saldırı vakaları 2015’te 45.306’dan 2019’da 52.876’ya yükseldi. Ancak polisin kadına yönelik nefret suçlarına ilişkin herhangi bir istatistiği yok. Bu da Güney Kore toplumunda kadına gerçekten değer verilmediğinin en büyük göstergelerinden biri aslında.

Uzmanlar, Güney Kore’de kadınlara yönelik nefret suçlarının açıkça daha sık görüldüğünü ve Kore toplumunu bu durumdan kurtarmak için ciddi toplumsal eylemlere ihtiyaç olduğunu söylüyorlar.

Kore Kadın Gelişim Enstitüsü’nden Chang Mi-hye, “Kore toplumda kaybeden erkekler, kendilerinden daha zayıf kabul edilen kadınlara karşı suç işleme eğilimindedir. Bu suçlar, öfkelerini ifade etme biçimidir.” diye açıkladı.

Şu anda Seul Dijital Üniversitesi’nde profesör olan eski bir polis memuru olan Bae Sang-hoon, bir şeyler yapılması gerektiğini söyledi: “Geçmişte her şey  kötü şöhretli cinayetler, rastgele kadınlara sıvı püskürtmek ve çorba fırlatmakla başladı. Maktuller kurbanlarının hayal kırıklığına uğramasından zevk aldılar. Bu durum gittikçe kötüleşiyor. Erkekleri bu nefret suçlarını işlemekten caydırmak için harekete geçmeliyiz. Hiçbir şey yapılmazsa, suçlarının ölçeği büyüyebilir.”