Güney Kore’de 4 yıl önce Black Friday’in bir Kore versiyonu olarak başlatılan indirim fuarında organizatörlerin, büyük çaplı perakendecilerin, yerli üreticilerin ve geleneksel pazarların daha fazla turist çekmek ve iç tüketimi artırmak için başlattığı ve ülke çapında yayılan 10 günlük indirim festivali dün itibariyle başladı.

Elektronik Ürünlerde %80 indirim

Samsung Electronics ve LG Electronics’in de dahil olduğu büyük 20 marka, bazı ürünlerinde % 80’e varan indirimler sunuyor.

Arabalarda %15’e varan indirim

Neler mi var derseniz; elbise kurutucuları ve LG’nin OLED TV’si bulunuyor. Bazı yerli araba modelleri Hyundai Motor, Avantes, Sonatas, Grandeurs ve Velosters dahil olmak üzere 8.000 araca, % 15’e varan indirim olacak. Kia Motors, 5.000 Morning, K5 sedan ve K7 büyük sedanlarda % 7 indirim sunacak.  Ayrıca Hyundai Mağazası ve Lotte Mağazası da spor giyim ve golf kıyafetleri de dahil olmak üzere bazı kıyafetlerde %80’e varan indirimler olacak. Sadece mağazalar değil bazı lokantalar da özel indirimlerle bu festivale katılıyor.

Alışveriş noktaları: Myeong-dong, Gangnam Bölgesi, Samseong İstasyonu, Hongdae ve Dongdaemun.

30 gün uzun 10 gün kısa

Satışları artırmadığı için festival dönemi, son iki yılda bir aydan 10 güne indirildi. Kore indirim festivali bu yıl daha kısa ve daha düşük bütçeye olacak. 10 güne inince de katılımcı şirketlerin sayısı neredeyse yarı yarıya azaldı. 30 gün olması iç piyasa için gerçekten çok uzundu ama yurt dışından  turist çekmek için düşünülünce de 10 gün kısa olabilir. Son bir not indirimlerin son günü 7 Ekim.