Bir ülkeyi seyahat edip, geziden dönerken sadece o ülkeye özgü birkaç hediye almak gezinin vazgeçilmezidir. Ama hem bütçenize hem de bagaj hakkınıza dikkat ederek yükten hafif pahadan ağır hediyelik eşyalar tercih edilmeli. Kore’de nerelere gidilir? sorusundan sonra en çok karşılaştığımız bir diğer soru da nerede ve ne tür hediyelik eşya alınır?

Zevke ve yaşa göre değişse de biz yine de sizin için bir liste yapalım. Listeyi yaparken hafifliğine ve sembolik değerine dikkat ederek yaptım.

Jinseng: Dünya çapında ünlü Kore ginseng’in son derece güçlü sağlık yararları vardır. Konsantrasyonu arttırdığı, stresi azalttığı, dayanıklılığı artırdığı ve yüksek tansiyonu tedavi ettiği düşünülen şifalı tıbbi özellikleriyle dünya çapında bilinmektedir. Kesinlikle daha pahalı tarafta olmasına rağmen, bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler için mükemmel bir hediye. Dünyanın her yerinden gelen insanlar yerel ginsengi satın almak için Kore’ye geliyor. Bugün de enerji içecekleri, likör veya çay olarak tüketilmektedir. Ginseng’i satın almak için Seul Bitkisel İlaç Pazarı’nı ziyaret etmeniz gerekir .

Kore Çayı: Eve almak için bir hediye olabilir. Uzakdoğu’nun tahıllı veya tatlı ve ekşi turunçgil tadında, yuja-cha çay satın alabilirsiniz. Omija-cha (manolya meyvesinden yapılan ‘beş tadı çayı) ve mezhilcha (tatlı erik çayı) gibi geleneksel meyve çayları alınabilir.

Kore Kağıt Hayranları: Kore’de kağıt sanatının en önemli parçalarından biri buchae veya kağıt fanı. Bu renkli fanlar, çeşitli tasarım ve renklerde mevcuttur. Insadong gibi yerlerde bulabilirsiniz.

Dojang Damgası: Kore’dekiler geleneksel dojang mühür pullarını kullanmayı severler . Mühürler geleneksel olarak ahşaptan, altından ve hatta yeşimden yapılmıştır. Bu eski Asya geleneğini takdir ederseniz , Seul’deki Myeongdong, Insadong ve Bukchon’un etrafındaki Korece veya Çince isminizle kendi mührünüzü hazırlataabilirsiniz.

Hanbok Elbise: Kore’de alabileceğiniz daha abartılı  ve pahalı hediyelik eşyalardan biri de Kore’de Hanbok olarak da adlandırılan geleneksel elbiseler. Bu geleneksel kıyafet, Joseon Hanedanlığı’na kadar uzanmaktadır. Ancak, birçok Koreliler bugün hala düğünler ve tatiller gibi özel günler için hanbok giyerler. Seul’de, gezerken hanbok takan yerli ve yabancı turistleri kolayca görebilirsiniz. Hanbok satın almak için Dongdaemun’a gidilebilir. Ama pahalı gelirse ve satın almak istemiyorsanız, bir gün için bir hanbok kiralayabilirsiniz .

Kore Yastıkları: Geleneksel semboller ve çiçekler ile özenle işlenmiş olan Koreli Pillosw, sadece dışarıdan güzel görünmekle kalmaz, aynı zamanda doktorlar tarafından inanılmaz rahat ve tavsiye ediliyor. Namdaemun  tarafında alabilirsiniz .

Kurutulmuş Deniz Yosunu, Nodul ve Ramyon : Koreliler kimçi ve  bunları üç öğün yiyor desek abartı olmaz. Kurutulmuş deniz yosunu, bağışıklık sistemine ve sağlığa birçok yararlı antioksidan içerir. Helal hassasiyetine dikkat edilerek her yerde alınabilir.

Hanji: Kore’de geleneksel kağıt yapım sanatıdır. Güney Kore’de tutkulu bir şekilde hanji üreten birkaç geleneksel usta var . Bu Korece kağıt, farklı şekillerde kullanılmaktadır. Lambalar, fanlar, kaligrafi ruloları, kartlar, şemsiyeler ve hatta hanji’den yapılmış kıyafetler bulabilirsiniz . Yüzlerce yıl boyunca hanji, geleneksel Kore evlerinde pencereler, duvarlar ve kapılar için de kullanılıyordu. Satın almak için en iyi yer, Gyeongil Hanji Alışveriş Mağazası veya Hanji Chueok el sanatları dükkanı olabilir.

Kore Seladonları veya Seramikleri: Geleneksel seladon sırları yeşim yeşili rengindedir ve Güney Kore’de oldukça popülerdir. Fiyatları biraz yüksek olabilir ama seramikler unutulmaz bir armağandır. Fiyatlar, kaliteye bağlı olarak 10 ile 100 dolara  kadar Insadong’daki Ulusal Hatıra Merkezi’nde alabilirsiniz .

El Yapımı Parfüm: El yapımı doğal parfümleri Seul’da Proust mağazasında  bulabileceğiniz bir yer. Bu güzel mağaza ayrıca parfüm ve kokulu mumlar satıyor, aynı zamanda misafirlere kendi kokularını yapmaları için fırsat sunuyor.

Telefon Kılıfı: Eğer telefon alma planınız yoksa çok ucuz olamasa da Yaklaşık 10.000 ile 35.000 won’a Seul’deki DB Story’de kendi cep telefonu kılıfınızı tasarlayabilirsiniz. Sayısız boncuklar, inciler, karakterler, renkler, parıltılar ve benzersiz bir telefon aksesuarı yapmak için aklınıza gelen her şeyi seçebilirsiniz.

Makgeolli Şarabı: Alkol kullanan veya Kore’ye özgü alkol hediye almak isteyenler alabilir. Pirinçten yapılmış bir Kore şarabıdır ve ülkenin her yerinde oldukça popülerdir.

Soju: Alkol kullananlar için  bir başka ucuz içecek geleneksel Kore bira içeceği. Soju hediyelik eşya listenizde olabilir. Geleneksel olarak pirinç, buğday veya arpadan yapılır, genellikle insanlar her gün düzenli tüketir. Son yıllarda, soju üreticileri, üzüm, greyfurt, narenciye ve şeftali gibi çeşitli aromalı seçeneklerle ortaya çıkmışlardır.

Kore Pirinç Kekleri (Tteok): Kim, hediye edemez olamaz diyor? Seul’un göbeğindeki Jilsiru Tteok Cafe’ye gidin ve Kore’nin mutfak tatlı kültürüyle yolunuzu deneyin. Pirinç tozu, tteok dan yapılmış, tüm şekil ve renklerde gelir ve chewy ama lezzetli. Baştan sona el yapımı, geleneksel tatlılar herkesle favori.

Geleneksel Kore Maskeleri: Bazıları korkutucu görünebilir iken, tal maskeleri tören ve ayin olaylarda kullanılan ve geri hatta savaş üniformaları yüzyıllar parçasıydı edilir. Kore şamanist uygulamalarına göre, maskeler kötü ruhları kovmak için kullanılır. Geleneksel olarak kızılağaçtan yapılmış ahşaptan oyulmuş, daha sonra suya dayanıklı hale getirilmiş ve daha sonra çeşitli tasarımlar ve yüzlerle boyanmıştır. Ulusal Hediyelik Eşya Merkezinde alınabilir.

Baskı Tişört ve Kupalar:  Eğer K-pop yada K-drama hayranıysanız, takvimler ve kahve kupalarından tişörtlere, hatta patates ciplerine kadar hediye alabilirsiniz.

İlginç Kore Çorapları: Eve girerken  hatta bazı lokantlarda yer oturarak yeme geleneği olduğu için ayakkabısı çıkarma Kore geleneğinde de var. Korkak temalar, sözler, ramen noodle markaları ve hatta kamu figürlerinin yüzlerini içeren bol çeşitli Kore çoraplarını alabilirsiniz.

Yemek Çubukları: Genellikle ahşap veya bambu çubuklarını kullanan diğer Asya ülkelerinden farklı olarak Güney Kore, genellikle daha yassı ve kare şeklinde olan metal çubuklarını kullanıyor. Bu gelenek, Baekje Dönemi’ne kadar uzansa da, kraliyet aileleri yiyeceklerinde zehir tespit etmek için gümüş çubuklar kullanmış ama. Günümüzde  Koreliler onları hijyen olduğu için tercih ediyor.

K-Güzellik Ürünleri: Kore denince bir başka akla gelen Kore kozmetik dünyanın hemen her köşesinde tercih ediliyor. Koreli pop kültürü tarafından popüler hale getirilen dünya çapındaki kadın ve erkeklerin ilgi alanları ve tercihleri ​​Kore cilt bakımı ve makyaj ürünleri saç maskeleri ve BB kreminden temizlik ürünlerine ve el losyonlarına kadar Kore’de en iyisini en uygun fiyata hediye alabilirsiniz.

Listeyi daha da uzatabilirdik ama baştan da dediğimiz gibi hem uçakta kilo limit hem de bütçeye göre hareket edilebilir. Yazarken öncelik sırasına göre değil aklıma geldikçe sıraladım.