Kore'de hangi üniversiteye gidilir

Güney Kore’de yaşamak veya burada üniversite okumak Türkiye’deki gençlerin hayalini hep süslüyor. Bu hayallerini gerçekleştirmede çorbada tuz miktarı katkımız olsun diye Kore’deki Üniversiteleri tek tek ele alalım. En çok hangi üniversite tercih ediliyor, hangi bölümleri bitirince iş bulma sıkıntısı çekilmez, onları masaya yatıralım. Daha doğrusu JoongAng Ilbo gazetesinin kapsamlı yaptığı araştırmayı yazıma konu edineceğim.

 

JoongAng Ilbo’nun 550 işe alım görevlisi ve 550 lise öğretmeni ile yaptığı ankette akademik yayın sayısı, burs imkânı ve mezuniyet sonrası istihdam oranları da dahil olmak üzere 33 farklı ölçüt kullanarak 61 tane dört yıllık üniversiteyi değerlendirdi. SNU (Seul Ulusal Üniversitesi) beşeri ve sosyal bilimler bölümlerinde ilk sırada yer alırken, üniversitenin fakülte araştırması, eğitim ortamı ve itibarı yönüyle en yüksek puanları aldı. Mükemmel eğitim ortamının büyük hükümet ve kurumsal yatırımlar, profesörler tarafından aktif yayınlar ve öğrenciler için üstün burs avantajları sonucu olduğu söylenmiştir. 2017’de üniversite sıralamasında SNU,  birinci olurken bunu Sungkyunkwan, Hanyang, Kore ve Yonsei Üniversiteleri izledi.

 

KAİST, (Kore İleri Teknoloji ve Fen Bilimleri Enstitüsü) ilk olarak doğal bilimlerde birinci sırada yer alırken, Sungkyunkwan Üniversitesi ve POSTECH, (Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi)  mühendislik alanında en üst sıralarda yer aldı.

 

Sungkyunkwan Üniversitesi hem profesörler hem de öğrenciler için maddi destek sağladığı için sıralamada yüksek not aldı. Geçtiğimiz yıl üniversite, ülkenin en yüksek fakültesi olan fakülteye 36,2 milyar won (32 milyon $) bağışta bulundu. Ayrıca, uluslararası dergilerde tüm Kore üniversitelerinde  en çok Sungkyunkwan Üniversitesi’nin makalesi yayınladı. Kimya mühendisliği profesörlerinden biri olan Park Nam-gyu, Nobel Ödülü’ne layık görülme olasılığı olan 2017 Clarivate Citation Laureates listesinde yer alan tek Koreli.

 

Diğer taraftan Hanyang Üniversitesi‘nin Seul Kampüsü, özellikle başlangıç ​​sektöründe öğrenci başarısı açısından göze çarpıyordu. Kore Teknoloji Finansman Kurumu tarafından onaylanan tüm yeni girişimcilerin çoğu bu üniversiteden 498, Hanyang Üniversitesi’nin Seul Kampüsü’nden, SNU’nun 525’inden hemen sonra mezun oldu. Geçtiğimiz yıl Hanyang, ülkedeki en fazla 6,580 katılımcıya girişimcilik dersleri vererek alanında lider.

 

Kore ve Yonsei’nin Seul kampusları, tüm kategorilerde genel olarak iyi bir performans gösterdi. Kore, araştırma hibeleri, yayın performansı ve öğrenci istihdamı ve başarılarına geldiğinde Yonsei’den biraz daha iyi bir performans gösterdi. Yonsei itibar, eğitim ortamı, öğrenim ve ikamet müsaitliği açısından öne çıktı.

 

Genel olarak 6.sırada yer alan Sogang Üniversitesi, öğrenci istihdamı açısından iyi sonuç verdi. Sogang, genel istihdamda üçüncü sırayı aldığı halde, Sungkyunkwan ve Kore Üniversitesi’nden sonra, yüzde 73,2’lik bir oranla, her disiplin için işe ilk sırada yer aldı.

 

Inha Üniversitesi, fakülte araştırmasında yüksek puan alarak sekizinci sıraya yerleşti. 2014 yılından bu yana Inha, araştırma ödeneklerinin kapsamını arttırmış ve seçkin teklifler sunan fonlama profesörlerine başlamıştır. Ayrıca, her bir bölümün kariyer koçu olarak bir profesörü seçerek, en yeni istihdam bilgilerini toplamak ve öğrencileri en iyi şekilde karşılayan fırsatları yönlendirmekle sorumlu kılmış.

 

Onuncu sırada yer alan Kyung Hee Üniversitesi, en yabancı öğrenci dostu olmanın ününe sahiptir. Bu yıl, 3.368 yabancı öğrencisi vardı ve onların öz geçmişlerini parlatarak ve Kore’deki görüşme yeteneklerini geliştirmek için hizmet sunarak Kore iş piyasasına girmelerine yardımcı oldular.

 

Genel olarak 15’inci sırada yer alan Konkuk Üniversitesi, öğrenciler için güçlü bir burs destek sistemine sahip ve 2015’ten itibaren üniversite, geliri düşük ama başarılı öğrencileri, kendilerini geliştirdikleri takdirde 1 milyon won’a kadar burs vaadiyle motive etmeye çalışıyor.

 

Seul dışındaki en iyi devlet üniversitesi olan Busan ​​Ulusal Üniversitesi, yerel toplumdaki saygınlık ve nüfuzuyla başarılı oldu. 2011 yılında “Eğitim Yardım Programı” na başlamış, müzik, sanat ya da beden eğitimi alanında yüksek lisans öğrencilerine uzmanlıklarını paylaşmaları için öğrencilere olanak ve burs imkanı sağlamış.

 

Seul dışındaki özel üniversiteler arasında birinci sırada yer alan Ulsan Üniversitesi, yerel endüstri ile işbirliği yapmaya odaklanıyor. Hyundai Heavy Industries Hundai Gemi Endüstrisi ve Asan Tıp Merkezi ile yakın ilişki içerisinde. Ulsan’ın diğer 20 “aile şirketi” ile yakın işbirliği içinde çalışıyor.

 

Seul dışı özel üniversite kategorisinde üçüncü sırada yer alan Hallym Üniversitesi, 308 kurum ile partnerlik yaparak öğrencilerine sayısız iş saha yerleştirme olanağı sunarken, Sun Moon Üniversitesi, ülkede öğrenci hizmetleri sunma konusunda ülkedeki en iyisiydi. Bu yıl, öğrenci sayısının yüzde 8,1’ini oluşturan birçok yabancı öğrenciyi cezbeden yüzde 40,3’lük öğrenci konaklama oranı vardı.

 

Yazıyı toparlayacak olursak; Kore’de toplam 412 üniversite var. Bunların 175’i normal üniversite, 152’si yüksekokul, 36’sı lisansüstü eğitim veren kurum, 17’si siber üniversite, 14’ü endüstri üniversitesi, 11’i eğitim üniversitesi ve 7’si diğer türlerden üniversiteler. Burada dünyadaki üniversiteler arasında en iyi 500 üniversite arasında Kore’den 16 üniversite yer aldığını da vurgulamak gerekir. 

 

Kore’de Üniversitelere giden 126.000’den fazla yabancı öğrenci bulunmaktadır. Yabancılar en çok Kore Üniversitesi’ne 4,333 öğrenci, Kyunghee (3,665), Yonsei (3,223), Sungkyunkwan (2,783), Chungang (2,033), Hanyang (1,997), Konkuk Üniversitesi (1,914) ve Dongguk (1,784) ile kayıt yaptırmış.

 

Güney Kore’nin eğitim başarısının dünyada ilk onda olduğunu düşünürsek; buna paralel Kore’deki eğitim kurumlarını belli kriterlere göre sıralama yapılsa da aslında ayırt etmeksizin her biri kendi alanında başarılı ve eğitim kalitesi yüksek eğitim kurumları diyebiliriz.

 

Eğitimci olunca yine bir uzun eğitim yazısıyla karşı karşıya kaldınız. Amacımız da buradaki eğitimi, üniversiteleri, teknolojiyi mercek altına alarak buradan kendi adımıza ve ülkemiz adına bir hisse çıkarmak ayrıca Kore’de okumak veya araştırmak yapacak öğrencileri bilgilendirmek ve rehberlik yapmak. Bu değerlendirme yazısından sonra Kore’de üniversite düşünenler için sanırım karar vermek biraz daha kolay olacaktır. Umarım faydalı oluyordur.