Kore evcil hayvan kültürü

Ülkede ekonomik sıkıntılar varken, dolar başını almış gitmişken kedinin, köpeğin şimdi sırası mı? diyebilirsiniz. Haklısınız ama ben yorum ve analiz yazılarını gündeme göre yazmıyorum. Ekonomik yönde belki ayrı dünyaların insanlarıyız ama 1955’lerde savaştan çıkmış ve sıfırdan başlayan ve bugün dünyanın en iyi 10 ekonomisine sahip Kore’den ders çıkarılacak bir hisse olur düşüncesiyle yazıyorum. Yoksa benim de derdim kedi köpek değil.

Koreliler Hayvanlara Bir Çocuk Hassasiyetiyle Bakıyor

Kore’de, evcil hayvanlar bir bebek hassasiyetinde bakımı ve görümü yapılıp hatta özel arabasına konulup sahibi tarafında el bebek gül bebek taşındığına şahit olursunuz. Ya sabah gezdirmesi ya da akşam yürüyüşünde bir çocuğu gibi arkasında koşturup duruyorlar. İlk bakışta, garip görünüyor, ama Kore’de, bu artık hayatın bir parçası olmuş. Hayvan sevgisi aslında çok eskiye dayanır. Hatta çok kullanılmasa da Uzakdoğu ülkeleri 12 hayvanlı takvim geleneğini devam ettiriyor. Her yıla bir hayvan ismi verilmiş. Mesela 12 hayvanlı takvime göre, bu yıl “Köpek Yılı”.

ItsDog

Korelilerin % 17,4’ü Evcil Hayvan Sahibi

Bazı resmi veri ve grafiklerle açıklamaya başlayalım. Güney Kore Tarım Bakanlığı tarafından sağlanan veriler, 2010 yılında Koreli hanelerin yaklaşık % 17,4’ünün en az bir evcil hayvana sahip olduğunu, 2015’te ise oranın %21.8’e yükseldiğini göstermektedir. 2015 yılında yapılan bir ankete göre köpekler en çok tercih edilen evcil hayvan olmuş. Son zamanlarda kedileri tercihte de büyük bir artış var.

grafik-evcil-sahiplik-Kore-GfK

2017 Yılında 10 milyon Evcil Hayvan

Bu demektir ki, 52 milyon insanın yaşadığı Güney Kore’de bir ülkesi, her beş kişiden bir kişi bir evcil hayvana sahibi ve bunu hane halkına göre düşünürsek yaklaşık yirmi milyona yakın insan evcil hayvanla bir ilgisi var. Kore Hayvan ve Bitki Karantina Ajansı’na göre, 2015 yılında evcil hayvan sayısı yaklaşık 7 milyon iken 2017 yılında yaklaşık 10 milyon evcil hayvana yükseldi. Bunların yaklaşık % 70’i köpeklermiş. Doğal olarak bu tür işletmeler Seul ve diğer metropol alanlarda yoğun bir şekilde yoğunlaşmaktadır. Pet endüstrisinin genel satışlarının yüzde 32’si başkentin etrafındaki Gyeonggi eyaletinde yapıldı, bunu Seul (yüzde 26), Busan (yüzde 8,1), Daegu (yüzde 6) ve Güney Gyeongsang Eyaleti (yüzde 5,2) izledi. 

5 Milyar Dolarlık Bir Pazar

Evcil hayvan sahibi olmadaki bu artış, doğal olarak evcil hayvan endüstrisinin pazar büyüklüğüne de yol açmış. 2012 yılında, Kore evcil hayvan pazar büyüklüğü 790 milyon ABD doları iken, üç yıl sonra 2015 yılına kadar pazar 1,7 milyar ABD doları olmuş. Ulusal Tarım Kooperatifi Federasyonu NongHyup tarafından yapılan tahminlere göre, Kore’deki evcil hayvan endüstrisinin yaklaşık üç yıl içinde büyüklüğü 5,1 milyar ABD dolara çıkması bekleniyormuş. Ulusal Tarım Kooperatif Federasyonu’na göre, Güney Kore’nin evcil hayvan pazarının 2020 yılında 5.8 trilyon kazanarak mevcut büyüklüğünü üç katına çıkardığını tahmin ediyor.

grafik-Korece-evcil-pazar-size2

Özellikle Yaşlı Nüfusun Bir Evladı Gibi

Kore’de her yıl artan yaşlı nüfus, dünyanın en düşük doğum oranına sahip olması ve geç evlilik bu durumu daha artırmış. Evcil hayvanları birer evladı gibi sahiplenilmesi söz konusu. Kore’de tek yaşayanların ve tek kişilik evlerin oranı  şu an %27,2  civarında. Kore’de evcil hayvanlar arasında, yukarıda söylediğim gibi,  en fazla  köpekler tercih  ediliyor. Köpek cinsleri olarak da %24.9 ile en popüler köpek ırkları Malta köpeğidir, bunu Shih-Tzu köpekleri (% 15.3), Minyatür Kaniş (% 9.7) ve yerel bir Koreli ırk olan Jindo izlemektedir. Küçük köpeklerin tercih edilmesinin nedenlerinden biri Güney Kore’deki yaygın yaşam koşullarında kaynaklanmaktadır. Kore’de yüksek katlı apartmanlarda yaşıyor olması önemli faktör.

Kore-Malta-Köpek
Seul’deki Malta köpekleri

Neden Küçük Köpekleri Tercih Ediyorlar?

Küçük köpek tercihinde bir başka neden, orta boy ve büyük boy köpeklerin havlaması, tehlikeli ve korkutucu gelmesi denilebilir. Bu nedenle küçük köpekler sokaklarda herkes tarafından sevgi ve sempati kazanırken, büyük köpekler tatsızlığa veya korkuya neden olabilir ve nadiren de olsa yayaların saldırgan tepkileri olabilir. Ayrıca Kore’den Türkiye’yi ziyaret eden öğrencilerim İstanbul’un sokaklarında bile sahipsiz ve  başı boş gezen, korkutucu büyük köpeklerden mutlaka bahsediyor.

Zahmetli ve Masraflı İş

Evcil hayvanlara bakmak zevkli olduğu kadar zahmetli ve masraflı bir iş. Tıbbı bakım ve gıdası için çok ciddi masraf da istiyor. Kore Hayvan Endüstrisi Birliği ve Kore İstatistik Kurumu verilerine göre, evcil hayvanlar için 2016 yılında gıda gıda harcaması yılda 591 milyon ABD doları  olmuş. Evcil hayvanların sağlık harcamaları için 555 milyon dolar harcamış.

grafik-evcil-pazar-by-sektörler-Kore

 

Evcil Hayvanın Aylık Tedavi Masrafı 120 Dolar

Güney Kore’deki evcil hayvanlar ailenin bir üyesi olarak kabul edilir ve bu nedenle özel tedavi ve bakım masrafında kaçınmazlar. Kore Tüketici Ajansı’na göre, ortalama olarak, Kore’de evcil hayvanı olan her ev evcil hayvan için yaklaşık aylık 120 ABD doları harcıyor, bunun% 40’ı hayvan yemi için harcanıyor. Kore’de evcil hayvan gıda sektörü ağırlıklı olarak % 40 pazar payı ile yabancı şirketler tarafından kontrol edilmektedir. Kore şirketlerinin sektördeki payı (%6,1) çok düşük.

Kore-evcil hayvan mamaları-pazar-markaları

Evcil Hayvan Gıdasında Yabancı Markalar Hakim

Evcil hayvan gıda sektörü yabancı markaların hakimiyetinde olmasına rağmen, Koreli üreticiler hala faaliyet göstermekte ve satmaktadırlar, ancak yabancı markalara kıyasla marka yetersizliğinden muzdaripler ve bu nedenle pazar paylarını arttırmakta güçlük çekmektedirler. Son zamanlarda yerel büyük şirketler, evcil hayvan gıda sektörüne odaklanmaya başladı ve çeşitli premium ürünler kullanmaya başladı. CJ Grubunun bir üyesi olan CJ Cheiljedang, esas olarak insan gıdası üretimi ile ilgileniyordu, ancak  OFresh denen bir evcil hayvan maması markasıyla bu sektörde üretime başlattı.

Ofresh
Ofresh marka CJ tarafından

LG Evcil Hayvan Sektöründe

Evcil hayvan pazarına yeni girmiş olan bir başka  büyük şirket de LG’dir. Esas olarak teknoloji kozmetik ve ev eşyaları tüketim ürünleriyle bilenen LG Household & Health Care şirketi, bu yılın başlarında, organik içeriklere dayalı bir dizi gıda ürünü olan Sirius Will markasını piyasaya sürdü. Bir yıl önce şirket, evcil hayvanlar için şampuan, saç kremi vücut kokusu ve deodorant gibi evcil hayvan bakım ürünleri piyasaya sürdü.

Sirius-pick-LG
LG tarafından Sirius Markası

Evcil Hayvan Ekipmanı

Evcil hayvanlar için gıda ve sağlık harcamalarının yanında bir başka kalemi de evcil hayvanlara yönelik ekipman ve aksesuarlarla uğraşan malzeme sektörüdür. Bu sektör evcil hayvan endüstrisinin yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır ve 2016’da yaklaşık 358 milyon dolarlık  harcama olmuş.

Ballready
BallReady gıda dağıtıcı

Evcil hayvanların bakım görümü ve temizliği için evlere özel servis hizmeti sunan şirketler oluşmuş. Bazı şirketler evcil hayvanlar için birinci sınıf konfor ürünleri ve hizmetleri geliştirmişler.

Eden Bliss 744
Eden Bliss tarafından evcil hayvan taşıyıcı

Bebek için Ne varsa Evcil Hayvan İçin de O Var

Kore’de hayvanlara giydirilen kıyafetlerin bile bir modası oluşmuş. Pijamasından, hava sıcaklığına göre ceketler, etekler, organik pamuklu giysiler ve hatta tatil için geleneksel Kore kıyafetleri gibi her duruma uygun kıyafetler içeren The Dog adlı bir marka bile olmuşmuş başlattı. Koreli bir marka evcil hayvan için bebek arabası markasını bile piyasaya sürdü. Amaç, bir evcil hayvanın yoğun nüfuslu yerlerde yürümesini kolaylaştırmak, aynı zamanda sahibinin evcil hayvan üzerinde daha iyi kontrol etmesini sağlamak. Kore’de evcil hayvanlar, genellikle apartmanlarda tutulduklarından ve evde beslenen hayvan diyet programları için bir solmaya yol açacak kadar egzersiz yapamadığından gittikçe daha fazla kilolu oluyorlar. Hayvan köpeklerinin yaklaşık %40’ının bir veteriner kliniği tarafından yapılan 2015 anketinde aşırı kilolu olduğu saptanmıştır.

Taksi ve Gezdirme Hizmeti

Evcil hayvanlara hizmetler bunlarla da sınırlı değil. Birçok şirket, evcil hayvan sahiplerine, evcil hayvanlara önemli ve saygın bir statü veren, neredeyse bir kişininki gibi özel ve çeşitli hizmetler için artan talebi karşılamak için çalışmaktadır. Bir şirket evcil hayvan taksi hizmeti vermeye başladı. Buradaki amaç da siz işteyken evcil hayvanlarınızı evinizden akşama kadar bakıp akşam size getirmek. Bizde çalışan kadın için evdeki küçük çocuklara bakıcılık neyse, evcil hayvanların sahiplerinin de  evcil hayvan bakıcısı öyle.

PetMeUp
Pet Me Up tarafından evcil hayvan taksi

24 Saat Acil Servis Hastanesine Kadar

Ayrıca evcil hayvanlar için de acil servis 24 saat tıbbi tavsiye ve tedavi desteği alınacak hizmet seçenekleri var. İnsan gibi, Koreli evcil hayvanların yaşamları zamanla sınırlıdır. Ölünce de dert olmasın diye bir şirket, cenaze törenleri gibi cenaze ve defin hizmetleri sunmaktadır. Kore’deki evcil hayvan pazarı, yüksek hizmet bilinciyle ve geniş bir ürün yelpazesiyle aktif ve gelişmekte olan bir pazardır. Pazar, her sene sürekli olarak büyüyor, çeşitli kategorilerde birinci sınıf ürün ve hizmetler tercih ediliyor. Pazar, Kore pazarına girmek ve satmak isteyen yabancı şirketlere çeşitli iş fırsatları sunmaktadır.

Biliyorum o güzelim bilgileri sıkıştırdın bir yazının içerisine diyeceğinizi. Ama her haftaya yeni bir konuyla karşınıza çıkma düşüncem olduğunda hep böyle uzun oluyor. Umarım sıkılmadan keyifle okumuşsunuzdur.