Kore’de çalışan annelerin  işi gerçekten çok zor. 2 bin çalışan anneyle yapılan bir ankete göre yüzde doksan beşi, tam zamanlı bir işte çalışan anneler ve ev işini de dengeleme baskısıyla işlerini bırakmayı düşünmüş. Bir yere kadar dayanıyorlar sonra da bırakıyorlar. Ankete katılanların yaklaşık yüzde 42’si doğumdan hemen sonra istifa etmeyi düşünmüş ve yüzde 38.9’u çocukları ana okuluna başladığı sıralarada istifa etmeyi düşünmüş. Çalışmaya devam etmek isteyen annelerin yüzde 54,4’ü dışarıdan yardım aldıklarını, yüzde 34,3’ü ebeveynlerinden yardım aldıklarını belirtmiş. yüzde 10,6’sı, kocalarının çocuk bakımı için izin almaları gerektiğini söylemiş.

Daha fazla para kazanmak için

Ankette, çalışan annelerin yüzde 44’ünün işlerini daha fazla para kazanmak ve borçlarını ödemek için bırakmak istemediklerini söylemiş. Çalışan annelerin sadece yüzde 7,6’sı kariyerleri için çalışmaya devam etmek istemiş.

korede çalışan anneler

Neden Çalışmam gerek?

Çalışan annelerin yaklaşık yüzde 90’ı annelikle aynı zamanda para biriktirmek ve yatırım yapmakla da kendini sorumlu görüyormuş. Yüzde 37,1’i çocuklarının okul masraflarını ödemek için para biriktiriyor. Özel İngilizce dersi muhtemelen ve yurtdışında eğitim görmelerine yardımcı olmak için çalışmasının gerekli olduğunu düşünüyormuş. Çalışan annelerin yüzde 18’inden fazlası çocuklarının geleceği için para biriktiriyormuş ve yüzde 17’si de çocuklarına para yönetmeyi ve para kazanmayı öğretmek için para biriktirdiklerini söylemiş. Bazıları rahat rahat alışverişini yapmak için kendi parasını kendi kazanmış

Kendilerine ayırdıkları vakit

Ankette ayrıca, çalışan annelerin yüzde 78,6’sının acil durumlar için ortalama 10,1 milyon won (8,500 $) kazandığı parayı bir köşede tuttuğunu söylemiş. Ankete göre, çalışan anneler her gün yalnızca bir saat 51 dakikayı kendine ayırabiliyormuş.

En zoru ama gezmeyi de

Sonuç olarak gerçekten Kore’de çalışan anne olmak daha da zor. Her ülkede durum aynı diyebilirsiniz ama çalıştığım üç ülkeye göre Kore en zoru denilebilir. Kore’nin çalışma temposu gerçekten çok yüksek. Koreli anneler kendileri çalışmaya daha da zorunlu hissediyor. Bizde olsa da olur olmasa da olur ama Korede olmazsa olmaz. Evlenince hemen bir ev borcu başlıyor. Bu borcu ödemek de yıllarını alıyor. Yeni evlililer art arda iki çocuk yapıp sonra sürekli çalışarak borcu ödeme derdine düşüyorlar. Bizdeki gibi babaanne bakar anneanne bakar çok olmuyor. Bu arada yılda 2 kez yurtdışı gezilerini de ihmal etmiyorlar.