Kore’de  15 Nisan Çarşamba günü genel seçimler var. İki aydır Kore’nin ve tüm dünyanın gündemini meşgul eden Corona virüs Kore’de etkisini azaltmaya başlamışken Koredeki siyasi partiler seçime odaklanmaya başladı. Korona virüsten dolayı her seçimde 17 ülkede kurulan sandık bu seçimde kurulamayacak. Yani yurtdışında yaşayan Koreliler sandığa gidemeyecek.

 

Bu yıl 21’incisi yapılacak genel seçime katılan adaylarla ilgili bazı istatistik bilgi paylaşalım. Seçime katılanlar arasında kadın adayların oranı sadece % 19 (213 aday). Erkek  adayların oranı % 81 (905 aday) olacak. Yine Erkek aday çok fazla. Adayların yaş ortalaması da 54,8  olarak hesaplandı. Muhalefet partileri, aday belirlerken kadın aday oranını % 30’a çıkarmayı ve gençlere bir şans vereceklerini söylese de bu sadece lafta kalmış oldu.

 

Kore’nin 21. genel seçim adaylarının istatistiklerine göre, genel seçimde 30 yaşın altındaki aday sayısı 15. Seçimlerde 30 ila 40 yaş arasında 56 aday var. İktidar ve muhalefet partilerinin ‘genç aday’ olarak sınıflandırdığı 45 yaşın altındaki adayların toplamı 135 ve bu toplam adayların sadece % 12’sini oluşturdu. Bu seçim için ilk defa aday olan 487  kişi veya toplama oranla % 43,5’i. Diğer bir ifadeyle %56.5’i daha önce milletvekili veya siyasi geçmişi olan kişiler.

 

Kore’de seçimler hafta içi yapılıyor. Bu seçim iktidar partisi için zor geçeceğe benziyor. Hükümet corona virüste kısmen başarılı olsa da özellikle ekonomik yönden ve işsizlik yönünden eleştiriliyor. Korona virüsten fırsat buldukça Kore’deki 21.dönem genel seçimlerle ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.